***
"Пам'ятки початківцю з предмету..."
***
"Поради майбутнім молодим вчителем"
***
"Проблеми в навчально - виховному процесі в умовах розвантаження программи початкової ланки".
***
***
"Пам'ятки початківцю з предмету..."
***
"Поради майбутнім молодим вчителем"
***
"Проблеми в навчально - виховному процесі в умовах розвантаження программи початкової ланки".
***
Шановні молоді вчителі, прошу Вас приєднатися до
он-лайн анкетування"Проблеми, запити, побажання".
( березень 2016)
***
Шановні молоді вчителі, прошу Вас приєднатися до обговорення питання:
***
В рамках Декади педагогічної майстерності виноситься питання до обговорення " Мої перші педагогічні знахідки"
Шановні молоді вчителі, прошу Вас приєднатися до обговорення питання:
***
В рамках Тижня національної школи - 2015 проводиться форум молодих педагогів: «Національно – патріотичне виховання в моїй роботі».
***
НАЦІОНАЛЬНО-
ПАТРІОТИЧНЕ ВИХОВАННЯ В ШКОЛІ.
Кожен народ має свою систему національного виховання,
яка відповідає його характерним рисам. Виховання, створене самим народом, має
виховну силу, якої немає в найкращих системах, що ґрунтуються на абстрактних
ідеях чи запозичені в іншого народу, - підкреслював К. Д. Ушинський. Він
вважав, що «...виховання бере людину всю, якою вона є з усіма її народними і
поодинокими особливостями, - її тіло, душу й розум...».
Основною метою
національно-патріотичного виховання на сучасному етапі є передання вихованцям
соціального досвіду, успадкування ними духовних надбань українського народу,
досягнення високої культури міжнаціональних взаємин, формування незалежно від
національної приналежності особистісних рис громадянина Української держави,
духовності, трудової, моральної, розумової, естетичної, правової, фізичної та
екологічної культури.
Певна річ, що національне
виховання в системі освіти здійснюється з урахуванням пізнавальних можливостей
та психологічно-вікових особливостей учнів певного класу. Особливе місце в
цьому процесі належить учням початкового рівня освіти - 1-4 класів. Пояснюється
це особливостями психології дітей, прикметою яких є здатність охоче пізнавати
довколишній світ, нові знання, сприймати норми поведінки, виробляти власне
світосприймання та світобачення. Саме тому основи національного виховання
значною мірою закладаються в цей період життя та навчання.Мета цієї роботи полягає у
формуванні особистості з глибоким відчуттям своїх коренів, роду, родини,
народу; у розвитку кращих ментальних рис дитини, у пробудженні інтересу та
прищепленні глибокої любові до рідної мови, літератури, історії, поваги до
символів, традицій та звичаїв українців.Демократизація та гуманізація
сучасної школи зумовлює актуальність раціонального відродження в людині
національної свідомості, духовної єдності поколінь, культури рідного народу. Таким
чином, важливою умовою формування патріотичних почуттів є забезпечення
засвоєння дітьми знань з історії українського народу, народних та родинних
традицій, обрядів, звичаїв, народного мистецтва, рідної мови, ознайомлення з
кращими зразками сучасної культури, науки, мистецтва.
Шановні молоді вчителі, прошу Вас приєднатися до обговорення питання:
" Проблеми адаптації молодого вчителя в педагогічному просторі".
ХХІ століття висуває нові орієнтири, нові вимоги до економіки, політики, особистості, накреслює плани на майбутнє, істотно підвищує роль освіти у нашому суспільстві. Саме зараз професійно-педагогічна освіта у відповідності до основних своїх завдань покликана формувати і відстоювати потенціал кваліфікованого працівника. В цілому оцінка успішності професійно-педагогічної освіти повинна базуватись на задоволенні потреб ринку праці, а оцінка знань учнів здійснюватись не тільки на основі теоретичних знань, а й практичних уміннях.
Розбудова української національної школи вимагає від майбутнього вчителя високої педагогічної культури і методичної майстерності. Особливого значення це питання набуває при підготовці вчителя музики у зв’язку з багатогранністю його діяльності як педагога, вихователя і виконавця. Вчителеві музики необхідно вміти не тільки високохудожньо виконати твір, що вивчається в класі, а й глибоко, яскраво і дохідливо розкрити його зміст. У зв’язку з цим перед музично-педагогічними факультетами вузів постають серйозні завдання: сформувати такі якості мислення студента, які дозволяють йому самостійно, творчо засвоювати і переробляти музичну інформацію, що постійно поповнюється; озброїти його загальним методом оволодіння новими знаннями.
Така позиція має зовсім інший погляд на вчителя не тільки як на носія вироблених людством і конкретним народом кращих духовних надбань, а й на суб’єкта створення соціокультурного простору, де педагог має самовизначитися та реалізувати власну життєву програму, а також допомогти визначити програму духовного життя своїм вихованцям.
Однією з найбільш важливих соціально-психолого-педагогічних проблем сучасного суспільства є проблема адаптації молодих спеціалістів.
Ви, молоді спеціалісти прийшли до школи і зразуж зіткнулися з сотнями проблем.
Маючи свій невеликий педагогічний досвід я хочу Вас ознайомити з власними проблемами або страхами: складність у спілкуванні з батьківським колективом, налагодження контакту з педагогічним колективом; зміна в режимі -навчання - робота; поведінкова ситуація - коли ти має бути вчителем для дітей, порадником для бітьків, а насправді ще залишаєшься молодою людиною і потрібно дійсно бути у тонусі всих станів і не забувати де ти знаходишься. Тому кожен з нас має свої проблеми і " рецепти " як боротися з цим.
Форми адаптації вчителя великою мірою залежать саме від його індивідуальних особливостей.
ОтветитьУдалитьКоли тільки-но починаєш працювати у школі - одразу стикаєшся з купою проблем. Адже в університеті у нас, переважно, була теорія: як правильно вести урок; що робити, аби зацікавити дітей; як працювати з батьками і таке інше. Для мене особисто, перш за все постало питання про те, як мені, молодому педагогу, стати авторитетом для своїх одинадцятикласників. Як стати для них другом, але уникнути панібратсва?
Згодом розуієш, що авторитет вчителя залежить не від віку, а від особистісних якостей, його професіоналізму, ерудиції; від того, наскільки він є цікавою особистістю, наскільки він здатен сприймати свого учня як партнера.Треба просто любити дітей і бути людиною.
Як ти оцінюш наслідки своєї роботи за навчальний рік, що минув?
УдалитьПерший рік був складний і щедрий на враження одночасно. Труднощі, звісно, є, адже їх неможливо уникнути молодому вчителю. Та позитивних емоцій, особисто в мене, набагато більше. Чого тільки варитий випускний та неймовірна подорож до Канева!
УдалитьКрім того, за цей час я встигла відвідати дуже повчальні семінари та написати декілька статей до районної газети.
Але найбільшим успіхом, на даному етапі, вважаю те, що мені вдалося досягти взаєморозуміння з учнями та педагогічним колективом.
Проблема адаптації є достатньо скаладною і залежить від багатьох чинників: від позиції колективу вчителів, батьків, керівників та від себе самого. Дану проблему не можна недооцінювати та щоб вона не стала ще складнішою, треба як найшвидше починати її вирішувати і звичайно, належним чином.
ОтветитьУдалитьЩе будучи учнем, я розумів що окрім теоретичних знань, школа навчила мене: любити вчитися новому, планувати свою роботу, бути ввічливим, терплячим, толерантним, працьовитим, комунікабельним, не зволікати на заздрість та сприймати об'єктивну критику як пораду стати кращим. Все це, власне і допомогло мені адаптуватись як педагогу. Звичайно, стає легше коли ти потрапляєш у доброзичливий досвідчений колектив, готовий допомогти в будь-який час та інколи навіть без вагань та гордості порадитися зі мною у вирішенні незрозумілих питань. Також не можна недооцінювати ВНЗ, вони відкривають для нас, студентів, безмежний шлях знань в майбутній професії та покращують вміння розвивати їх самостійно, бути активними.
(Щербак О.С.)
Чи збіглися Ваші очікування щодо роботи у школі з реальним станом справ? Якщо ні, то в чому розбіжність?
УдалитьОчікував на більшу кількість вільного часу для самовдосконалення. Приємною для мене новиною, коли починав працювати в сільській школі, стала наявність сучасного комп'ютерного класу та мережі Internet, на що я не сподівався і дуже вдячний за це.
Удалить(Щербак О. С.)
“Патріотизм - це якість особистості, що характеризує вищий ступінь її духовного розвитку й самосвідомості, що виражається в ціннісному ставленні до своєї Батьківщини, її історії, культури й готовності до самопожертви в ім'я інтересів Батьківщини”.
ОтветитьУдалитьСеред безлічі навчальних дисциплін предмет “англійська мова” посідає особливе місце. Його своєрідність полягає в тому, що в ході вивчення іноземної мови учні здобувають не знання основ науки, а вміння й навички користуватися чужою мовою як засобом спілкування, засобом одержання нової корисної інформації. Викладання англійської мови в сучасній школі дає вчителю широкі можливості по вихованню громадянськості й патріотизму. Цьому сприяє комунікативна складова предмету, його спрямованість до вивчення побуту, звичаїв, традицій і, насамперед, мови іншого народу.
Але я глибоко переконана, що буде нерозумно, якщо вчитель увійде в клас і скаже, що сьогодні ми будемо вчитися любити Батьківщину, а завтра поважати героїв. Необхідно створити атмосферу, підібрати матеріал, що давав би знання про історію, традиції, людей, учити дітей порівнювати та робити висновки.
Розширення міжнародних зв'язків, створення умов для входження української освіти у світовий освітній простір робить іноземну мову реально затребуваною державою, суспільством, особистістю. У цей час іноземна мова розглядається як засіб спілкування, взаєморозуміння й взаємодії людей, пізнання інших національних культур, розвитку особистості.
Моє педагогічне кредо - виховання почуття добра й поваги один до одного, позитивного ставлення до народу, що говорить іноземною мовою, його культури, зберігаючи повагу до свого народу, любові до Батьківщини й рідної мови та віри в майбутнє своєї країни.
Відповідно до визначеної проблеми основним у моїй роботі є лінгвокультурологічний напрямок, де головними є “особистість (людина з її мисленням) - мова - культура”.
Виходячи з глобальної мети оволодіння іноземною мовою, залучення до іншої культури та участі в діалозі культур, вивчення іноземної мови у порівнянні культур, одночасне звертання до мови й культури дозволяють у комплексі більш ефективно формувати культурологічні компетенції майбутнього вчителя, використовуючи його освітній, розвиваючий та виховний потенціал.
У нашій школі поряд з ознайомленням з реаліями англомовних країн вивчають державні символи України засобами іноземної мови. Починається це вже в другому класі, коли учні вивчають кольори. У 5 класі розроблено тексти й тренувальні вправи, спрямовані на вивчення символіки України, її території та звичаїв українців. У 7 класі працюємо над текстами, які поширюють знання з історії виникнення столиці України міста Києва та його визначних місць, у 8 класі – із задоволенням читаємо тексти, присвячені Т.Г. Шевченку та іншим народним митцям, у 9 класі знайомимося з природничим комплексом нашої країни, станом її екології. В 11 класі значна частина матеріалу присвячена політичній системі України.
Отже, усвідомлення загальнолюдських цінностей – невід`ємна частина розвитку почуття національної самобутності. Вивчаючи разом з мовою життя інших країн, школярі порівнюють отриману інформацію з життям рідної країни. Завдяки такому порівнянню вони вчаться бачити успіхи своєї країни і її проблеми, поважати й цінувати традиції й звичаї свого народу. Почуття національної гідності зміцнюється, коли учні вільно можуть розповісти іноземним гостям про свою оселю, родину, країну, свій край, його історію, про цікаві географічні маршрути, про наукові досягнення, про твори мистецтва, про традиції й звичаї.
Молодому вчителеві, який вступає в нову, ще не засвоєну ним систе¬му взаємовідносин, важко зрозуміти, виявити ті внутрішні приховані процеси, які відображають ступінь інтеграції колективу. Він контактує з окремими його членами, складає про кожного певну думку, проте не може одразу і цілковито розібратися в усій розмаїтості складних між-особистісних стосунків. Він подекуди забуває, що люди, які працюють разом роками, неминуче співвідносять свої вчинки з певним спільним знаменником - стилем відносин, що вже сформувалися в колективі.Зрозуміти особливості офіційного керівництва, заданий ним стиль відносин («тон колективу») доволі просто - він, мовляв, лежить на поверхні. Стилі авторитарний, демократичний, ліберальний, якщо вони задаються керівництвом, молодий учитель відчує відразу або незаба¬ром саме за тим діапазоном вільних дій, який йому буде дозволено: від жорстко однозначних вимог до повного потурання. Значно важче, коли тон відносин у колективі задає неформальний лідер. Ця «підводна течія» небезпечна проблемами хоча б тому, що непомітно визначає суспіль¬ну думку і нерідко йде врозріз із заданою керівництвом офіційною лінією.
ОтветитьУдалитьЗалежно від того, хто цей лідер, картина відносин може істотно зміню-ватись. Ним може бути вчитель, який працює в школі багато років і тому вважає, що нове поповнення не має такого високого почуття професійного обов'язку і відповідальності. Любов до своєї конкретної школи він підно-сить у ранг вищого морального почуття і з цих позицій «рентгенує» кожного. На жаль, поняття «любов до дітей» і «любов до школи» не завжди тотожні. Такі вчителі на перший план висувають формальні кри-терії оцінювання діяльності і поведінки педагогів: час, проведений у стінах школи («Ви подивіться на новенького, - «підказують» вони колегам, не встиг закінчити уроки, а вже біжить зі школи!»), створення реальних об'єктів - ідеальних кабінетів, наочних посібників, усього, що можна пока-зати відвідувачам, інспекторам («Ой, не вийде нічого путнього з нашого нового колеги, - «прогнозують» вони, - не любить він себе переобтяжува¬ти роботою»). Такі висловлювання нерідко мають реальну підставу: справді, молодий учитель, який ще і не облаштувався на новому місці, маючи маленьку дитину, влаштовуючи свій побут, не вважає за потрібне днювати й ночувати в школі, якщо вчасно виконує свої основні обов'язки. Я звикла до іншого життєвого ритму, іншої системи цінностей. У мене ще свіжі звички студентського життя, заснованого на неформальному спілкуванні, чергуванні роботи з дозвіллям. Нова школа для мене ще не стала джерелом радісних емоцій, навпаки, труднощі перших днів роботи нерідко призводять до певного відособлення, необхідності змінити обстановку, просто побути в тиші. Тому важливо, щоб педагогічний ко-лектив подбав про те, щоб «прив'язати» новачка до школи не тільки настановами і повчаннями, а й добрим, вчасно сказаним словом, співчут-тям, просто готовністю вислухати. Якщо я не відчуваю подібної турботи, школа для мене не стає рідною домівкою, розвивається і закріплюється відчуження й міцно фіксується звичка - завершивши поточні справи, якнайшвидше йти зі школи, Але згодом все це змінюється і стає звичкою. Отже, молодому вчителеві просто потрібна підтримка колектива та допомога на початку педагогічної роботи. Проблеми можуть бути і в досвідчених вчителів, і учителів-початківців. Але нам треба просто знайти підхід як до дітей, так і до колектива.
Чи збіглися Ваші очікування щодо роботи у школі з реальним станом справ? Якщо ні, то в чому розбіжність?
УдалитьТак, збіглися, можливо тому,що я працюю в рідній школі.
УдалитьПерші проблеми, з якими я зіткнулася - пристосування до колективу та знання своїх професійних обов'язків. Спочатку було важко, але проблеми з часом розв'язалися завдяки моїй допитливості та зацікавленості в правильному виконанні своєї роботи.
ОтветитьУдалитьПершою сходинкою до моєї педагогічної професії стала Луб’янська ЗОШ I-IIст.Проблема з якою я зіткнулася-не вистачало знань при роботі з дітьми з особливими потребами.Наступною сходинкою стала Білокуракинська ЗОШ I-IIIст №2,і тут з’явилися нові проблеми-пристосування до великого педагогічного колективу,до роботи в класі з більшою кількістю учнів.Але всі проблеми долаютьсяколи є допомога колективу.
УдалитьЯк ти оцінюш наслідки своєї роботи за навчальний рік, що минув?
УдалитьНажаль,в минулому році я працювала не весь навчальний рік,але навіть за той короткий період часу,я встигла знайти правильний підхід до учнів,полюбити їх,і досягти взаєморозуміння з педагогічним колективом.
УдалитьЭтот комментарий был удален автором.
ОтветитьУдалитьВ рамках Тижня національної школи - 2015, я як класний керівник, проводив виховну годину на тему «Перлини народної мудрості», що містить матеріали, які дозволяють: розширити уявлення дітей про влучність, точність, красу рідного слова, багатство нашого народу в сфері фольклору; виховання любові до рідного краю, Батьківщини, народу, українських традицій та звичаїв, моральних, духовних та історико – культурних цінностей, високої мовної культури, власної віри у духовні сили народу, його щасливе майбутнє; розвиток навичок декламування художньо – поетичних творів та інсценізації.
ОтветитьУдалитьОкрім того, до I етапу фестивалю дитячих робіт з інформатики 4 кл. засобами Paint були створені патріотичні малюнки.
(Щербак О.С.)
Мною був проведений виховний захід на тему "Єдина Україна - єдина Європа", який був спрямований на те, щоб донести до кожного, що людина з великою любов’ю і душевним трепетом згадує те місце, де вона народилася, де промайнуло її дитинство, дитинство з дивосвітом-казкою, з материнською часткою у затишній батьківській оселі. То її велике «Я», з якого починаються людина, родина, Батьківщина і вся наша велична і неповторна Україна.
ОтветитьУдалитьЭтот комментарий был удален автором.
ОтветитьУдалитьПерш за все я б хотіла представитись. Мене звати Аліна, ну а зараз я звикаю до того, що мене дедалі частіше називають вже не просто Аліна, а Аліна Вікторівна! Мені 21 рік і я з упевненістю можу сказати, що чогось в своєму житті, а я все ж таки досягла. Чому? А тому що я звикла ставити перед собою високі цілі і тяжко працювати аби їх досягти. Як результат, сьогодні я щаслива, хтось може подумає що рано, але дружина, я маю дві як на мене надзвичайно цікаві роботи (автор науково – дослідницьких робіт і вчитель початкових класів в Лозно – Олександрівської ЗОШ), які мені вдається успішно поєднувати, крім того я продовжую навчання і в цьому році отримую вже третій та не останній диплом і чим я пишаюсь найбільше – це моя, може не достатньо активна, але все ж волонтерська діяльність.
ОтветитьУдалитьЯ не буду копіювати абзаци попередніх ораторів, описуючи й переписуючи енний раз існуючи проблеми адаптації молодого спеціаліста, які є на сьогодні беззаперечними.
Єдиний аспект на який би я хотіла звернути увагу в рамках обговорення даної проблеми – це зовнішня і внутрішня конструктивність, як один із основних факторів успішної адаптації молодого спеціаліста в сучасному педагогічному просторі. Адже вчитель – це по факту той же самий конструктор, зовні з правильними, а всередині різноманітними гранями, з класичними для нас формами, але з безмежною кількістю комбінацій того, як вони можуть складатись. Так само і молодий спеціаліст повинен знати і слідувати тим правилам, що існують в тому освітньому закладі де він працює, але й не забувати про своє внутрішнє бачення, установки, цілі, він повинен бути простим і відкритим та готовим до будь-яких ситуацій, що можуть виникнути в навчально – виховному процесі.
На вашу думку, що є головним для успішного проходження першого року роботи?
УдалитьДумаю Ви погодитесь зі мною в тому, що виходячи на роботу, всі люди мають власні цілі, потреби, норми та установки поведінки, відповідно до яких вони висувають вимоги до умов праці, її оплати, змісту, можливостей професійного зростання, ну і звичайно до соціального середовища в той чи іншій організації. Таким чином, ставлення молодого вчителя до школи залежить від ступеня реалізації його мети, але беззаперечним являється і той факт, що школа має свої цілі і завдання відповідно до яких складаються свої соціальні цінності та норми.
УдалитьТаким чином, головним для успішного проходження першого року роботи є процес налагодження взаємодії молодого спеціаліста і школи в цілому, їхнє взаємне пристосування.
Безумовно, проблема адаптації молодих спеціалістів є однією з найважливіших. Як молодий спеціаліст, прийшовши до школи, я також зіткнулася з безліччю проблем. Однією з них є утвердження в дитячому колективі. Як стати для учнів об'єктом для наслідування? Адже, саме вчитель для школярів є найвищим зразком людської досконалості. Свої "рецепти" я тільки починаю складати. Але в одному секретному інгредієнту є не сумніваюсь - це любов до дітей.
ОтветитьУдалитьЯ вважаю, що у школі завжди вистачає проблем. Коли приходиш уперше після університету до школи, багато чого не розумієш, адже школа і університет це зовсім різні поняття. Дуже важливо зрозуміти, що школа – це твоя робота, яка буде супроводжувати тебе упродовж всього життя. Неможливо відразу адаптуватися, не зробивши помилки. У кожному навчальному закладі було б доцільно впровадити школу молодого вчителя, яка б забезпечувала гідним наставником і тим самим допомогла б зорієнтуватися у процесі навчання. Сьогодні не менш важливою проблемою залишається недостатнє фінансування. Для ефективного процесу навчання потрібна стабільна система матеріального забезпечення. Необхідність в підтримці матеріальної бази полягає в наданні можливості педагогів вільно проводити навчання з мутильмедійним забезпеченням, науковими матеріалами, підручниками та допоміжною літературою в цілому. Окрім цього, варто підкреслити необхідність в технологічному оснащенні, тобто мова йде про глобальні мережі Інтернет, адже без них важко представити подальше наше життя. Проте слід відокремити, що однією з головних проблем є прив'язанність школярів до сучасної техніки (телефонів, планшетів), яка веде до їх деактивації на заняттях і, як наслідок, недостатньо оптимального засвоєння наданого матеріалу. Таким чином, хотілося б відзначити, що у теперішній час проблеми молодих педагогів є достатьо актуальними, тому варто більше приділити уваги їх розв'язанню, оскільки від цього залежить майбутнє дітей.
ОтветитьУдалитьМої проблеми адаптації мабуть такі ж самі, як і у багатьох молодих вчителів:
ОтветитьУдалитьпристосування до колективу та співпраця з ним, ведення документації та налагодження стосунків з учнями/батьками. Важливим є знаходження правильних підходів до кожної особистості.
Але вихід із складних ситуацій є завжди. Більшість половини перелічених проблем розв'язується набуттям досвіду від більш досвідчених вчителів.
(Недух К. А.)
На вашу думку, що є головним для успішного проходження першого року роботи?
УдалитьНа першому році роботи в школі молодий вчитель повинен навчитися жити в ритмі школи. Він має оволодіти вмінням гарно розраховувати свій час, адже робота в школі дуже динамічна. Також потрібно як найшвишдше стати гармонійною частиною педагогічного колективу. Це забезпечить надійну підтримку і допомогу з боку колег.
УдалитьЭтот комментарий был удален автором.
ОтветитьУдалитьЭтот комментарий был удален автором.
ОтветитьУдалитьЭтот комментарий был удален автором.
ОтветитьУдалитьДо Тижня національного виховання нами були підготовлені та проведені такі заходи:
ОтветитьУдалитьзагальношкільна лінійка до Дня української писемності та Поетичний медозбір, які були спрямовані на виховання патріотичних почуттів до своєї неньки України та розширення знань про видатних українських письменників та поетів.
(Недух К.А. та Почтаренко Ю. В.)
Національно-патріотичне виховання учнів – важлива складова формування свідомої розвиненої особистості, яка здатна переосмислити уроки минулого, сприяти формуванню сучасного позитивного іміджу країни, знати та вивчати історію свого краю. Враховуючи особливості поточного навчального року, суспільно-політичні умови, в яких перебуває наша держава, виховання свідомих громадян своєї країни, формування у них почуття національної гідності та патріотизму, відповідальності за майбутнє України, ознайомлення з прикладами відданого служіння своєму народу набуває першочергового значення для кожного вчителя. Особливу увагу в роботі з першокласниками я приділяю національно- патріотичному вихованню, неможливо силою примусити любити одне одного, школу, Батьківщину це тільки поступово завдяки наполегливій та систематичній праці вчителя та батьків.
ОтветитьУдалитьНаціонально - патріотичне виховання в Дем`янівській загальноосвітній школі І-ІІ ступенів здійснюється на всіх етапах навчання, забезпечує всебічний розвиток, гармонійність і цілісність особистості, розвиток її здібностей та обдарованість, збагачення на цій основі інтелектуального потенціалу учнів , їх духовності і культури, виховання громадянина України, здатного до самостійного мислення, суспільного вибору і діяльності, спрямованої на процвітання України.
В першому класі був проведений виховний захід « Україно мою Україно»,який був спрямований на тісну співпрацю вчителів, учнів , батьків, цілеспрямовано і наполегливо виховувати справжнього громадянина, готового в майбутньому до захисту своєї Вітчизни.
У молодшому шкільному віці у дитини формується здатність пізнавати себе як члена сім’ї, родини, дитячого об’єднання; як учня, жителя міста чи села; виховується любов до рідного дому, школи, вулиці, своєї країни, її природи; до рідного слова та державної мови, побуту, традицій, культурних особливостей рідного народу.
Прихід до школи молодого спеціаліста це: з одного боку – інтерес до своєї справи,а з іншого боку -- виникнення різних проблем, пов’язаних як з адаптацією так і з сприйняттям учнівським, педагогічним колективами, батьками.Переді мною постало багато питань : що робити, коли учні не слухають на уроці?Як бути, коли і батьків, і учнів не цікавить окремий предмет? Як сприймати критику директора? Як поводитися з батьками учня-непослуха? Як правильно оформити шкільну документацію? та багато інших.
ОтветитьУдалитьГадаю, що вирішити всі ці питання я зможу за допомогою підтримки від адміністрації школи, досвідчених учителів, колег по роботі. Слід підкреслити: що велику роль у вирішенні багатьох питань відіграє самоосвіта. Бо тільки вона спроможна сформувати справді ерудовану та всебічно розвинену особистість, якою, без сумніву, повинен бути освітянин.
На вашу думку, що є головним для успішного проходження першого року роботи?
УдалитьДля викладача головне навчитися раціонально спланувати урок. Для цього треба добре продумати кожну хвилину заняття. Тому дуже важливим є процес написання конспекту. Це не дуже просто. Знаючи, що кожен етап уроку має бути логічно пов’язаний із наступним, на початку роботи було дуже складно розташувати дані етапи у відповідній послідовності та розрахувати час уроку, щоб усе встигнути. Адже рівень класів різний, швидкість виконання завдань є теж різною. І це не завжди вдавалося. Та з часом я зрозуміла, що не потрібно підганяти учнів. Якщо я бачила, що дітям щось ще незрозуміло, ми ще виконували певний вид вправ, щоб краще запам’ятати матеріал, особливо, якщо це стосувалося граматики. Краще пояснити на простому прикладі певний матеріал з англійської мови, який був би доступним і зрозумілим учням.
УдалитьКрім написання конспекту, не менше запитань викликало складання календарно-тематичних планів та заповнення журналів. Впоратися із цією проблемою мені дуже допомогли мої колеги по роботі – вчителі англійської мови. Вони показали мені приклади поурочних планів та поділилися досвідом викладання нашого предмету. Я також відвідала їхні уроки, спостерігаючи різноманітні форми навчання, які виявилися дуже цікавими і пізнавальними для мене. На семінарах іноземної мови методист районного відділу освіти пояснював як заповнювати правильно журнал. Нам були продемонстровані уроки з англійської мови, на яких ми, молоді спеціалісти, побачили багато ефективних форм роботи.
Тобто, якщо у мене виникало якесь питання стосовно своєї роботи, завжди було у кого запитати. Вчителі з радістю надавали мені поради. І взагалі, мені пощастило. У колективі прийняли добре, що було дуже приємно. Відчувається завжди підтримка з боку керівництва школи і своїх колег! То ж, сподіваюся, що надалі у мене будуть складатися хороші відносини із колегами та дітьми, і між нами завжди буде взаєморозуміння і підтримка. Завдяки цьому я буду невпинно продовжувати набиратися досвіду, адже пів року роботи у школі – це так мало…
Виховання, як важливе явище суспільного життя, здавна стало провідною функцією людського суспільства. Включившись до процесу відродження національної системи виховання, головною метою колективу Шапарської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів є передача молодому поколінню соціального досвіду, багатства духовної культури народу, його національної ментальності, своєрідності, світобачення і на цій основі – формування особистих рис громадянина України.Сьогодні виховання громадянина – патріота – цілеспрямований, систематичний, регульований процес, мета якого – утвердження свідомості нації, народу, етнічної культури, мовної єдності, кращих рис характеру громадянина України.
ОтветитьУдалитьВ основі виховного процесу школи лежить система виховних відносин, що забезпечує взаємодію педагогів, батьків та учнів згідно з суспільно заданими цілями виховання – розквіт духовної сутності людини, яка має стати висококваліфікованим спеціалістом, займати чіткі національні, загальногосподарські позиції, бути активною у громадському житті, відповідальною за моральне становлення себе як особистості. Реалізуючи концепцію освіти, як процес розвитку творчої особистості, педагогічний колектив постійно веде пошук нових педагогічних технологій, що сприяють формуванню середовища, яке розвиває, навчає та виховує. В рамках Тижня національної школи - 2015, я як класний керівник, проводила виховну години на тему : „Символи моєї Батьківщини” з метою виховання патріотизму, любові до рідного краю.Також були підготовлені та проведені такі заходи: „ Поетичний медозбір”. „Я люблю Україну! ”
Пріоритетним напрямком організаційно-педагогічної діяльності є індивідуальний підхід у вихованні особистості учнів, стимулювання їхніх внутрішніх сил до саморозвитку і самовиховання, що знайшло своє відображення в планах організаційно-виховної роботи всіх структурних підрозділів школи. Значна увага педагогічним колективом приділяється виконанню Національної програми патріотичного виховання молоді, розвитку життєво-активної позиції громадянина України. Головне завдання виховної діяльності - створення умов для активної життєвої позиції учнів, громадянського самовираження і самореалізації, максимального задоволення потреб учнів в інтелектуальному, культурному і моральному розвитку
Починаючи працювати в школі вчителем математики та отримавши класне керівництво в 10 класі, я поставила перед собою ціль: дотримуватися всіх професійних знань, влитися в колектив та співпрацювати з ним, знайти спільну мову з дітьми та стати для них авторитетом. Спочатку було важко, але завдяки допомоги та підтримки нашого дружнього колективу,я зрозуміла, що для кожного питання можна знайти відповідь, а для кожної проблеми є вирішення. Для дітей я стараюся бути не тільки вчителем, але й другом, який допоможе у вирішенні питань та розвинути їхні здібності, бути дружніми в колективі, з повагою ставитися до старшого покоління.
ОтветитьУдалитьОтже працювати вчителем не так вже легко, як здавалося б на перший погляд.
Для молодого спеціаліста дуже важким видається його перший щабель трудової діяльності, стільки всього треба дізнатися нового, незважаючи на ті знання які ти вже маєш, подолати безліч труднощів і т.п.. Прийшовши працювати до школи я проходила адаптаційний етап, як і кожен, хто тільки починає працювати.Пристосовуватися до колективу мені не довелося, адже це були мої вчителі, які навчали і виховували мене протягом шкільних років. Вони і залишилися мені вчителями, але уже не як учениці, а як молодого колеги, Взагалі, мої адаптаційні проблеми, мабуть такі ж як і у більшості моїх молодих колег, а якщо це питання розбирати більш детально то звичайно у кожного будуть свої проблемні питання та ситуації. Я не буду вдаватися до дрібниць, цей перелік можна продовжувати дуже довго ( ти кожного дня приходиш до школи і тебе чекає щось нове, навіть той момент коли твої учні посварилися, а це дуже розповсюджене явище серед молодших школярів, і йдуть до тебе зпитати:" А чрму Івась не хоче зі мною дружити, а з Катрусею дружить, бо вона дозволила йому погратися її новою ручкою?". Ти ж не будеш одну пораду використовувати для більості, схожих між собою ситуацій, не можна створювати шаблон. Кожна дитина - це індивідуальність, тому до кожного треба мати свій підхід, враховуючи індивідуальні особливості, темперамет, вікові та психологічні особливості. Ось, здавалося на перший погляд проста ситуація, але це тільки на перший погляд... ). Було багато й інших проблем, питань та ситуацій, але критика, порадина, настанови моїх досвідчених колег мені допомогли. З кожним днем твій досвід збагачується, що дуже важливо, на мою думку, в нашій справі. Не треба забувати і про самоосвіту, потрібно вивчати методичну літратуру, та й не тільки .... Якщо створювати пазли (займатися самоосвітові, радитися с досвідченими колегами, користуватися літературою і т.п.) та складати їх до купи, можна скласти гарну картину, не треба боятися перешкод та випробувань, вони тільки загартовують, вихід можна знайти завжди, ти тільки запитай і тобі дадуть пораду, або ти знйдеш сам.
ОтветитьУдалитьХто вам допомагав у перший рік роботи? Що дала вам ця допомога?
УдалитьВ перший рік роботи мені дуже допомогла наш завуч Скоба Ольга Олександрівна, яка й зараз надає безліч корисних порад по різним питанням, які виникають в роботі, також допомогу та поради надають і інші наші колеги, яким я дуже вдячна. Я вважаю, що без підтримки колег та їхнього розуміння буде дуже важко працювати на будь-якій роботі, а особливо в школі. Тому що починаючи працювати нам потрібно не тільки навчати дітей, а й самим дуже багато чому вчитися, брати приклад з наших колег, які вже працюють не перший рік в школі, щоб дізнатися більше цікавого та корисного для себе, а надалі передати свої знання іншим.
УдалитьЭтот комментарий был удален автором.
ОтветитьУдалитьВ умовах соціальної та політичної ситуації в Україні, військових подій на сході України, як ніколи постало питання патріотичного виховання українського народу.
ОтветитьУдалитьНайбільш гостро стоїть це питання для підростаючого покоління (школярів), які будуть творцями незалежної та суверенітетної країни та миру в ній. Отже, національний патріотизм став невід*ємною частиною шкільного виховання.
Одним із найперших етапів формування Людини-Патріота стало створення в кожному класі куточка державності. Наступним кроком було запроваджено традиції розпочинати кожен новий робочий тиждень з виконання гімну нашої держави. Крім цього, в школі проводяться національно-патріотичні заходи, в яких діти із задоволенням беруть участь, зокрема, це поетичний медозбір, тематичні виховні години, інформаційно-виховні заходи та ін.
Відомо, що закінчення вузу та отримання диплома не означає, що початківець уже є професіоналом. Молоді фахівці, як правило не мають педагогічного досвіду, і їм доводиться пройти певний шлях професійного становлення, первісної частиною якого є період психологічної адаптації – «вживання» в професію, перехід від студента до викладача.
ОтветитьУдалитьПсихологічна адаптація молодих фахівців передбачає: наявність психологічно комфортних умов для професійної діяльності педагога; надання молодому спеціалісту ненав’язливої психологічної допомоги при вирішенні питань, що виникають у процесі роботи; психологічне забезпечення умов для формування та розвитку професійної компетентності в інтересах школи і запитів, інтересів, потреб самого молодого фахівця.
Особливістю цього етапу є певна невідповідність між необхідністю самостійно вирішувати різноманітні навчально-виховні завдання в повному обсязі та реальною здатністю фахівця впоратися з ними.
Этот комментарий был удален автором.
ОтветитьУдалитьЭтот комментарий был удален автором.
ОтветитьУдалитьКожна країна починається з любові до свого народу, до своєї мови, традицій, національних пісень...
ОтветитьУдалитьЯ, як вчитель-предметник та класний керівник, маю виховувати у дітей патріотизм. Адже від нас та від підростаючого покоління залежить майбутнє нашої країни. Ми маємо навчити дітей любити свій край для того, щоб вони хотіли тут навчатись, працювати, створювати сім'ю і пишалися тим, що вони народилися саме в Україні. На виховних годинах я розповідаю учням про історію нашого народу, традиції, національні страви та пісні, музичні інструменти, відомих українських земляків тощо. Я сподіваюсь, що діти не залишаться байдужими та будуть із задоволенням та радістю продовжувати традиції нашого славного народу.
Як ти оцінюш наслідки своєї роботи за навчальний рік, що минув?
УдалитьНавчальний рік, що минув, пройшов для мене не безслідно. Вже набагато легше спілкуватися з учнями, знаєш як зацікавити клас, в який ідеш на урок. Думаю, що мені вдалося знайти спільну мову з учнями, батьками та колегами.
УдалитьВ кінці минулого року,я зрозуміла, що знайшла для себе улюблену роботу, яка мене надихає. Дуже приємно, коли діти цікавляться твоїм предметом, постійно прагнуть дізнатися щось нове.
Сьогодні національно-патріотичне виховання дуже актуальна проблема. Я, як вчитель математики, також намагаюсь втілювати патріотичне виховання на своїх уроках. Я розповідаю учням що Україна також багата на вчених-математиків: Михайло Остроградський, Георгій Вороний Володимир Левицький тощо. Вони завжди говорили, що вони - українці і пишаються цим. Також намагаюся підбирати задачі про Україну використовуючи слово «най…». Площа України найбільша в Європі, Київська вежа – найвища у світі, найсильніша нація - Україна і т.д. Таким чином в учнів формуються знання про те, чим може пишатися наша держава.
ОтветитьУдалитьКоли я прийшов до школи то як і всі інші молоді колеги зіткнувся з багатьма проблемами: заповнення журналу, оформлення плану конспекту уроку, витримання структури уроку, перевірка зошитів і т.д. Дуже прикро що в інституті нас більше готували до роботи у ВНЗ, аніж у середній школі. Ми повинні були вивчати більше теоретичного матеріалу, було мало методики, нас не вчили критеріїв оцінювання і т.д. і т.п. Але на щастя в кожному педагогічному колективі є люди до яких завжди можна звернутися за допомогою. За перший рік своєї роботи я отримав більше методичної допомоги ніж за 1-5 курс навчання.
ОтветитьУдалитьІ в кінці я хотів би сказати, що проблеми є, були і будуть, і їх треба вирішувати. Адже з вирішенням кожної проблеми вчитель крокує вперед до самовдосконалення.
Хто вам допомагав у перший рік роботи? Що дала вам ця допомога
УдалитьУ перший рік роботи мені допомагав весь наш дружній колектив. Це безцінна допомога, що надала мені впевненості долати будь-які труднощі.
УдалитьПочинати педагогічну працю завжди важко, особливо коли розумієш, що від тебе, від твого уміння навчати залежить доля дітей, які через кілька років вступлять у доросле життя. Йдучи на кожний урок, постійно хвилюєшся, намагаєшся зацікавити дітлахів, знайти щось нове і цікаве. Але не обійтись і без розчарувань... В цей момент особливо важливо не втратити внутрішнього запалу та ентузіазму. Але добре те, що у школі завжди можна звернутися за допомогою до більш досвідчених колег, які вже багато років викладають улюблений предмет. Вони завжди підтримають і дадуть мудру пораду.
ОтветитьУдалитьНеобхідно займатися самоосвітою та самовдосконаленням, бо вчитель, який любить дізнаватися щось нове, прищеплює цю любов і своїм школярам.
До школи я прийшла працювати ще в минулому році. Як і кожен молодий вчитель зіткнулася з багатьма труднощами. Не секрет, що першим етапом адаптації молодого вчителя є знайомство з колективом. Пам'ятаю, як постійно хвилювало питання: «Як педагогічний колектив мене сприйме? Чи вдасться знайти спільну мову з колегами?» Ці питання та багато інших хвилювали мене тривалий час. Але спостережливість і розважливість у відносинах і поведінці; знання предмета працьовитість і відповідальність; розумна вимогливість і педагогічний такт; чуйність і доброзичливість у стосунках із колегами, самовладання в поведінці, ідейність у всьому. Саме це і є передумовами швидкої адаптації молодого вчителя в педагогічному просторі.
ОтветитьУдалитьЯк ти оцінюш наслідки своєї роботи за навчальний рік, що минув?
Удалить«Кожний учитель повинен домогтися, щоб учень якнайкраще знав близьке, дороге йому: Батьківщину і все, що її стосується, так само, як уміє читати, писати, лічити.» К. Д. Ушинський.
ОтветитьУдалитьВиховання у молодого покоління почуття патріотизму нині визнано проблемою загальнодержавного масштабу.
У сучасних умовах патріотизм виявляється у: любові до Батьківщини, готовності утвердити незалежність своєї держави, піднесенні України до рівня високорозвинених країн світу.
У початкових класах важливого значення набувають такі інтерактивні засоби виховання, як народні обряди та традиції, що спрямовані на розвиток творчого потенціалу особистості, кооперування та гуманізацію стосунків у колективі. Рідна мова, історія народу його традиції, звичаї та обряди, зокрема, фольклор, різні види народного мистецтва й художня творчість, народні символи та народна символіка, - все це є тим благодатним ґрунтом, на якому зростає національна свідомість. Засвоєння, зберігання і розвиток традицій і звичаїв українців є важливим засобом зміцнення національної свідомості. В моїй роботі одним із перших етапів формування патріотичних почуттів було створення в класі куточка державної символіки. Проведення виховних годин, відкритих заходів спрямованих на національно- патріотичне виховання, а саме: «Ярмарок борошняних виробів», «Поетичний медозбір» та ін.
(Світлична Анна Миколаївна Олексіївська ЗОШ )
Зважаючи на життя в інформаційний час, та складну ситуацію, що складається в нащій Країні сьогодні, думаю, що національно-патріатичне виховання в школі не повинне бути таким, що навязується через чіпляння стендів, проведення виховних годин та свят, давайте будемо чесними, адже у більшості віпадків все це робиться для "галочки". Що ж тоді робити? Відповідь проста: дайте дітям розуміння того, що навколо неї, розуміння рідної мови, культури, традицій.
ОтветитьУдалитьБойко Людмила
ОтветитьУдалитьЯ Бойко Людмила Вікторівна працюю в школі з 2013р. прийшовши працювати до школи мала лише теоретичні знання. Труднощі в роботі виникли в не сформованості умінь і навичок самоорганізації нездатності усвідомити вимоги до навчально – виховного процесу. Було важко пізнати та зрозуміти особливості колективу. Ален всі труднощі і страхи зникли, тому що мене зустріли дружній, доброзичливий колектив, вчителі які завжди прийдуть на допомогу.
В школі я працюю над методичною проблемою «Формування практичних умінь і навичок на уроках». З цією метою використовую інтерактивні технології та методи навчання. За цей період роботи я працюю над багатовимірним баченням своєї професійної діяльності, пов’язую з нею власні життєві смисли, створюю індивідуальну стратегію стосунків з учнями, батьками. За період роботи долаю різноманітні соціально-психологічні бар’єри, намагаюся удосконалювати свою діяльність і себе як особистість.
На вашу думку, що є головним для успішного проходження першого року роботи?
УдалитьКожна людина, яка після закінчення ВНЗ, приходить працювати до школи зустрічає на своєму шляху безліч проблем. Спочатку адаптація у педагогічному колективі, потім співпраця з батьками та робота з дітьми. Як і кожен молодий спеціаліст, я спіткнулася з подібними проблемали.
ОтветитьУдалитьАле працюючи другий рік у школі вже знаю напевне, що спрацьовитість, відповідальність, допитливість та комунікабельність стануть у нагоді при адаптації у колективі та подоланні різних проблем.
Для школи патріотичний напрямок роботи був і залишається пріорітетним. Формування громадянина - патріота України, підготовленого до життя, з високою національною свідомістю, виховання громадян, які здатні побудувати громадянське суспільство, в основу якого були б закладені та постійно втілювалися демократія, толерантність та повага до прав людини, набуває сьогодні особливого значення. Патріотизм у сучасному розумінні– це відчуття того, що в моєму класі, школі, місті, країні все мене стосується, все залежить від мене.
ОтветитьУдалитьПатріотичне виховання здійснюється як на уроках, так и під час позакласної роботи. Патріотичне виховання - це формування патріотичних почуттів, виховання готовності до захисту Батьківщини, воно покликано спонукати до фізичного вдосконалення, вивчення бойових традицій українського народу.
Шляхами реалізації громадянсько-патріотичного виховання у позакласній роботі є насамперед проведення конкурсу "Козацькому роду нема переводу", години спілкування "Живи, Україно!", Ярмарок борошняних виробів "Пахне полем коровай", урочиста лінійка "9 листопада - День української писемності та мови" та багато інших заходів, що формують у дітей високі моральні почуття та любов до своєї Батьківщини.
Професійна адаптація молодого вчителя, особливо у перші два роки роботи, характеризується високою емоційною напругою. По-перше, у цей період молода людина, яка ще тільки опановує нову царину життя та діяльності, ро¬бить чимало помилок, зазнає постійних невдач. По-друге, їй здається, що всі бачать її похибки, засуджують, негативно оцінюють її. Ця залеж¬ність від соціального оцінювання зберігається ще з навчального закладу, де інша людина (викладач) виступала в ролі «головного судді» діяльності та поведінки студента, а власні критерії оцінювання та механізми самовідповідальності ще не були відпрацьовані. Відчуття постійних невдач, ускладнене високою залежністю від думки інших, спричинює засмучення, подекуди й розчарування. Проте не менш глибоко пережи¬вається й радість від перших успіхів, саме вона дає сили для продов¬ження діяльності, творчого пошуку, подолання труднощів адаптації, визначає загальний тонус життя вчителя. Зазначимо, що інколи об'єктивні обставини життя людини приво-дять до зміни місця роботи. Виникає потреба знову адаптуватися до нових соціальних умов. І тут украй важливо, щоб у неї був досвід позитивної взаємодії хоча б з одним професійним колективом, щоб і на новому місці вона прагнула досягти рівня включеності. Це важливо тому, що саме усвідомлення можливостей різного рівня адаптації надає людині свободу вибору міри своєї включеності в соціальне та професійне середовище. Бо якщо людина має досвід різнорівневого входження, вона може усвідомлено дозувати свої стосунки з певною соціальною групою, без особистісних втрат, навіть якщо соціальні обставини виявилися несприятливими, а змінити їх немає можливості. Наприклад, учитель не може змінити умови проживання і змушений працювати з ко¬легами, чиї погляди істотно відрізняються від його власних. Тоді, якщо в нього не було досвіду попередньої позитивної включеності, він може або прийняти їх без критичного усвідомлення (особистісний регрес), або відокремитися від колективу, культивувати ворожнечу (соціальна дезадаптованість). Якщо ж на попередніх етапах у нього був такий колектив, він прагнутиме порозумітися з колегами, допомогти їм змінитись у бажаному напрямі.
ОтветитьУдалитьХто вам допомагав у перший рік роботи? Що дала вам ця допомога?
УдалитьПрофесійна адаптація молодого вчителя, особливо у перші два роки роботи, характеризується високою емоційною напругою. По-перше, у цей період молода людина, яка ще тільки опановує нову царину життя та діяльності, ро¬бить чимало помилок, зазнає постійних невдач. По-друге, їй здається, що всі бачать її похибки, засуджують, негативно оцінюють її. Ця залеж¬ність від соціального оцінювання зберігається ще з навчального закладу, де інша людина (викладач) виступала в ролі «головного судді» діяльності та поведінки студента, а власні критерії оцінювання та механізми самовідповідальності ще не були відпрацьовані. Відчуття постійних невдач, ускладнене високою залежністю від думки інших, спричинює засмучення, подекуди й розчарування. Проте не менш глибоко пережи¬вається й радість від перших успіхів, саме вона дає сили для продов¬ження діяльності, творчого пошуку, подолання труднощів адаптації, визначає загальний тонус життя вчителя. Зазначимо, що інколи об'єктивні обставини життя людини приво-дять до зміни місця роботи. Виникає потреба знову адаптуватися до нових соціальних умов. І тут украй важливо, щоб у неї був досвід позитивної взаємодії хоча б з одним професійним колективом, щоб і на новому місці вона прагнула досягти рівня включеності. Це важливо тому, що саме усвідомлення можливостей різного рівня адаптації надає людині свободу вибору міри своєї включеності в соціальне та професійне середовище. Бо якщо людина має досвід різнорівневого входження, вона може усвідомлено дозувати свої стосунки з певною соціальною групою, без особистісних втрат, навіть якщо соціальні обставини виявилися несприятливими, а змінити їх немає можливості. Наприклад, учитель не може змінити умови проживання і змушений працювати з ко¬легами, чиї погляди істотно відрізняються від його власних. Тоді, якщо в нього не було досвіду попередньої позитивної включеності, він може або прийняти їх без критичного усвідомлення (особистісний регрес), або відокремитися від колективу, культивувати ворожнечу (соціальна дезадаптованість). Якщо ж на попередніх етапах у нього був такий колектив, він прагнутиме порозумітися з колегами, допомогти їм змінитись у бажаному напрямі.
ОтветитьУдалитьНа вашу думку, що є головним для успішного проходження першого року роботи?
УдалитьЭтот комментарий был удален автором.
ОтветитьУдалитьВчитель початкових класів Білокуракинської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Кісіль Олена Олегівна. Я працюю у школі з 2007 року. Вже не мало, але й не багато. Але я хочу розказати не про це. Перечитавши коментарі молодих педагогів Білокуракинщини, щодо питання проблем адаптації молодих педагогів, згадала себе, коли вперше прийшла до школи, познайомилася з колективом. І тут пішло-поїхало…. Перший урок, перший захід, семінари, конкурси, атестація. За роки роботи у школі зіткнулася з певними проблемами, про які вже вище згадували наші «новачки» у педагогічній діяльності. На той час це були для мене не аби які труднощі і страхи, які треба було вирішувати і долати. Але хочу сказати, що проблеми були і будуть, і неважливо, працюєш ти в школі перший рік чи перший десяток. Але якщо вчитель хоче долати ці труднощі, і долає їх, він завжди знайде правильний вихід із складної ситуації чи проблеми, яких дуже багато у навчально - виховному процесі. Але я впевнена, що педагог, який любить дітей, має бажання іх вчити і вчитися сам, той подолає всі труднощі. Тож в першу чергу, хочеться побажати молодим педагогам: любіть дітей, старайтесь бути для них другом, ніколи не ставте своє «я» вище дітей та їх батьків, поважайте своїх колег. А вже потім самоосвіта, вчительський авторитет, ентузіазм у роботі і т.д. ..(але ці аспекти також важливі у роботі вчителя). Просто любіть дітей і будьте людьми!
ОтветитьУдалитьДуже приємно ,що до нашої розмови долучилися і вчителі з невеликим ,але вже певним стажем роботи, і власне діляться своїми спогадами та побажаннями молодим педагогам.
УдалитьЗгадайте хто вам допомагав у перший рік роботи? Що дала вам ця допомога?
УдалитьЯ працюю вчителем зарубіжної літератури та російської мови в Білокуракинській ЗОШ І-ІІІ ст. №2. Мій педагогічний стаж невеликий, лише 2 роки, але за цей короткий проміжок часу, я все ж таки зіткнулася з багатьма проблемами та намагалася знайти рішення для них.
ОтветитьУдалитьМолодий учитель… Що стоїть за цими словами? Перш за все — відсутність досвіду. А сьогодні він перший раз стоятиме біля дошки перед оцінюючими поглядами своїх, таких ще незнайомих, учнів. Кожен учитель коли-небудь проходив цю ситуацію. І тут важливою умовою становлення в професії вчителя, власне, як і скрізь, є ступінь свободи вираження і прояву активності.
Інша проблема, з якою стикаються вчителі початківці та досвідчені учителя, батьки. З цього приводу В. Сухомлинський казав: «Якомога менше викликів до школи батьків для моральних нотацій дітям, для лякання дітей батьківською «сильною рукою», для попередження про небезпеку, «якщо й далі так буде продовжуватись. Усе, що в дитини в голові, душі, у зошиті, щоденнику, - усе це ми повинні розглядати з погляду взаємин дітей і батьків, і зовсім неприпустимо, щоб дитина приносила матері та батьку одні засмучення - це виродливе виховання».
Так прийнято, що школою реалізуються функції батьківської освіти (відомості про виховну концепцію школи, педагогічну позицію класного керівника, про методику виховання, про цілі й задачі особистісного розвитку школярів на даний період, про хід духовного розвитку дитини, про особливості шкільної діяльності учня, про взаємини у групі, про виявлені здібності й поточні успіхи тощо) та коректуються принципи сімейного виховання - саме тієї сторони, що стосується дитини (мистецтво любити дітей), режиму життя та діяльності дитини, що забезпечують і корекцію особистості батьків.
Я вважаю, що тісний взаємозв'язок школи та сім'ї може розвиватися завдяки педагогічній освіті батьків і залученню їх до виховної роботи. На мій погляд, найбільш корисніші методи плідної праці та взаємодії учителя і батьків є батьківські збори, індивідуальні бесіди (відвідування батьків вдома).
Відвідування батьків вдома. Це сприяє налагодженню контактів із сім'єю, з'ясуванню її загальної та педагогічної культури, умов життя учня, консультуванню щодо єдиних вимог до дитини, обговоренню відхилень в її поведінці, вжиттю необхідних заходів щодо їх запобігання, залученню батьків до участі в роботі школи тощо.
Класні батьківські збори. Традиційна форма роботи. Один з варіантів — формування проблемної тематики («Чи можна спізнитися з вихованням у дитини доброти, чуйності?» тощо). Проведенню зборів допомагає заздалегідь складений питальник («Пригадайте, які життєві труднощі загартовували Ваш характер, зміцнювали волю», «Охарактеризуйте стан Вашої дитини (мовлення, вчинки, почуття, настрій, результати дій), коли вона зустрілася зі справжньою трудністю», «Чи часто Ви спостерігаєте за дитиною під час подолання нею труднощів?», «Які труднощі найчастіше вдається подолати дитині, а які їй не під силу?» та ін.).
Чи збіглися Ваші очікування щодо роботи у школі з реальним станом справ? Якщо ні, то в чому розбіжність?
УдалитьЯ нічого не очікував від роботи в школі. На мою думку, коли маєш справу з чимось для тебе новим, краще не будувати планів, адже їх доведеться постійно змінювати. Потрібно бути відкритим для майбутнього і приймати його таким, яким воно є.
УдалитьПатріотичне виховання завжди було одним із базових напрямків у вихованні майбутніх громадян. Це основа самоідентфікації особистості в суспільстві. Коли людина розуміє що для нього є Батьківщиною, він починає роботи все для її зміцнення, розвитку та захисту. В сучасних умовах ця проблема набуває нової актуальності. І це спонукає вчителів до щоденної роботи в сфері патріотичного виховання. Наприклад, в тиждень, коли святкувався День захисника України, в нашій школі було проведено серію заходів присвячених козацтву в Україні. Кінцевим заходом стали "Козацькі ігри", які дали зрозуміти дітям, що Батьківщина - це передусім люди, а не територія. І, звичайно, на цьому робота над цим питанням не закінчується. Кожного дня учителі сіють в серцях учнів зерна любові до своєї Батьківщини. І зовсім скоро ці зерна проростуть в особистостях дітей та перетворяться на те, що ми називаємо патріотизмом.
ОтветитьУдалитьНаціонально - патріотичне виховання в школах здійснюється на всіх етапах навчання, забезпечує всебічний розвиток, гармонійність і цілісність особистості, збагачення на цій основі інтелектуального потенціалу народу, його духовності і культури, виховання громадянина України, здатного до самостійного мислення.
ОтветитьУдалитьВ школі проводяться заходи пам’яті: до Дня Перемоги, до Дня Соборності України, до Дня захисника Вітчизни, до Дня Чорнобильської трагедії, до Дня скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні, до Дня пам’яті жертв голодомору ("Запали свічку").
Такі заходи виховують в молодому поколінні патріотизм, любов до рідного краю.
"Хто не знає свого минулого, той не вартий свого майбутнього.
ОтветитьУдалитьХто не шанує видатних людей свого народу, той сам не гідний пошани.” М.Рильский
Національно-патріотичне виховання є складовою загального виховного процесу підростаючого покоління, головною метою якого є набуття молодими громадянами соціального досвіду, готовності до виконання громадянських і конституційних обов'язків, успадкування духовних надбань українського народу, досягнення високої культури взаємин, формування особистісних рис громадянина Української держави, фізичної досконалості, моральної, художньо-естетичної, інтелектуальної, правової, трудової, екологічної культури.
Здійснення системного національно-патріотичного виховання є однією з головних складових національної безпеки України.
Національно-патріотичне виховання формується на прикладах історії становлення Української державності, українського козацтва, героїки визвольного руху, досягнень у галузі політики, освіти, науки, культури і спорту.
Національно-патріотичне виховання включає в себе соціальні, цільові, функціональні, організаційні та інші аспекти, охоплює своїм впливом усі покоління, пронизує всі сторони життя: соціальну-економічну, політичну, духовну, правову, педагогічну, спирається на освіту, культуру, науку, історію, державу, право.
В рамках національно – патріотичного виховання в школі проводяться виховні години, бесіди, темами яких є: святкування знаменних дат, ознайомлення з історією рідного краю, звичаями і традиціями українського народу, видатними людьми України тощо. Традиційним стало проведення святкувань Дня Збройних Сил України, Дня Соборності, Дня Захисника Вітчизни, Дня української писемності,змагань «Козацькі забави». В рамках святкування цих знаменних дат було проведено: - виховні години в усіх класах; - зустрічі з ветеранами Великої Вітчизняної війни і учасниками бойових дій.Солідарнівська ЗОШ.
Я працюю в Солідарнівській школі 3-й рік.На 5 курсі я проходив практику в нашій школі,тому проблем з адптацією ні в учительський колектив(практично всі вчителі мене вчили),ні в учнівський колектив не було.З перших днів роботи намагався відповідально та старанно відноситись до своїх професійних обовя'зків.Прагнув підвищувати мотивацію учнів до вивчення предметів,які я викладаю,переймав досвід своїх старших колег та додавав щось нове,працював над проблемою школи,вчився підтримувати емоційний та психологічний комфорт на уроці.Труднощі викликають проблеми дозування навантаження учнів підготовчої та спеціальної групи з фізичної культури.Солідарнівська ЗОШ.
ОтветитьУдалитьЯк ти оцінюш наслідки своєї роботи за ці два роки роботи в школі? Чим би ти хотів похвалися та навіть з гордістю " похвастати" перед колегами?
УдалитьЯ вважаю, що мені вдалося здобути цінний педагогічний досвід та гармнійно влитися в колектив своєї школи. Але я не став хвалитися своїми здобутками, навіть якщо б вони були більш вагомими.
УдалитьЯ почала працювати в Солідарнівській ЗОШ І-ІІ ступенів з 12 січня 2015 року ( з ІІ семестра). До цього проходила два року практики в цій школі в 2013 і 2014 році навчання в Старобільському гуманітарно-педагогічному коледжі ЛНУ імені Тараса Шевченка. Зараз вступила до ЛНУ імені Тараса Шевченка на вчителя початкових класів, ступінь: бакалавр.Виникали труднощі на початку викладання, оскільки я почала працювати з ІІ семестру і вже в 2 класі, в зв'язку з обставинами. Увагу дітей привернула швидко. Вони працювали активно, з дотримуванням правил поведінки і тим самим вони полегшили адаптацію в школі, як вчителя. Я провчилася в цій школі 9 років і всі кваліфіковані вчителі, які зараз працюють в школі мене також вчили. Проблем з вчительським колективом у мене не винекло, ще з моменту навчання ми залишились у гарних стосунках. Але, як би не без підтримки вчителя початкових класів Рябець Олени Миколаївни і директора школи Козьміної Людмили Іванівни мені з важкістю вдалося б працювати, бо вони надавали мені кваліфіковану допомогу з труднощами в роботі і правельності дій в психологічній поведівці учнів. Тепер я працюю з майже всима потрібними навичками і вміннями в роботі, як в виховному, так і в навчальному процесі.
ОтветитьУдалитьЯ працюю вчителем фізичної культури другий рік в Павлівській ЗОШ I-III ст.. головним моїм пріоритетом є патріотичне виховання молоді в школі. Яскравим прикладом дійового патріотизму є козацька педагогіка, яка сформувала не одне покоління патріотів України. Цінним джерелом для розвитку сучасної теорії і практики національно- патріотичного виховання у позашкільних та шкільних навчальних закладах є педагогічна спадщина В. Сухомлинського. Провідною ідеєю патріотичного виховання, на його думку, є синівська вірність Вітчизні, землі, де ти народився і осмислив себе, народу. Він підкреслював, що справжнє народження громадянина, мислячої натхненної благодатними ідеями особистості. Трудівника, борця за торжество правди і щастя, сім’янина відбувається тоді, коли дитина відчуває себе часткою народу і в ній, як сонячний промінь в краплі води, відображається багатовікова історія цього народу, його велич і слава. Якщо буде світло в душі, буде краса в людини, Якщо є краса в людини, буде гармонія в домі, Якщо є гармонія в домі, буде порядок у нації, Якщо є порядок у нації, буде мир у світі.
ОтветитьУдалитьТак, мої очікування виправдалися і я успішно працюю другий рік в школі. Серйозних труднощів в мене не винивало, якщо якісь і були непорозуміння, то швидко зникали, колектив в цьому допомагає. Підхід і спільну мову з дітьми маю, все це можливо тому, що я молода і знаю їхні уподобання і смаки.
ОтветитьУдалитьМоєю першою методичною знахідкою стало заохочення дітей за допомогою ігор і не лише початкові класи.
ОтветитьУдалитьБільшість учнів ставлять пріоритети практики перед теорією і зрозуміло чому - практика більш схожа на гру, а теорія - це ''багато сторінок''.
Тому, наприклад, починаючи в 10 класі вивчати тригонометричні функції, таблицю їх значень для різних кутів учні добре запам'ятовують за допомогою гри запитання-відповідь за ланкою. Тому я і надалі буду застосовувати такий підхід у засвоєнні нового матеріалу. Використовуючи цей метод, я згадую свого вчителя з хімії - Булєнкову Н. М., яка використовувала гру для запам'ятовування хімічних елементів у 7 класі. В кожного учня були картки з написами, які ми підіймали, відповідаючи на запитання.
Іншою моєю знахідкою стало використання завдань, з якими в мене був досвід зустрічатися і з якими в майтньому обов'язково зустрінуться учні. Наприклад, як розташувати таблицю excel, яка складається з двох сторінок, на одній сторінці та щоб і на весь аркуш? Це легке запитання, але не кожен має уявлення як знайти на нього привильну відповідь.
(Щербак О. С.)
Мої перші педагогічні знахідки
ОтветитьУдалитьПрацюю в школі другий рік, в своїй роботі використовую різноманітні методи прийоми та форми навчання, також інтегрую традиційні методи і прийоми навчання з сучасними інформаційними технологіями, у тому числі і комп’ютерними. Вже давно стало зрозумілим, що в еру комп’ютерної техніки неможливо не йти у ногу з часом. Потреби суспільства вимагають дедалі частішого використання в навчально-виховному процесі інформаційно-комунікаційних технологій. Основою цього є уроки з використанням комп’ютерних засобів навчання. Мультимедійні засоби навчання є універсальними, тому у своїй роботі я використовую їх на різних етапах уроку: під час повторення вивченого на попередніх уроках матеріалу; вивчення нового матеріалу; під час закріплення й узагальнення знань; для контролю знань. Частіш за все я використовую такі засоби: мультимедіа - презентації, відео демонстрації та багато іншого. Деякі презентації я створюю сама в програмі PowerPoint. Хочу зазначити, що багато можливостей дає використання ресурсів мережі Інтернет. На різних сайтах можна знайти цікаві навчальні та мотиваційні матеріали для уроків з різних предметів, такі, як мультфільми та фільми, відеозагадки, додаткові матеріали (фізкультхвилинки, хвилинки релаксації тощо). Застосування цих матеріалів дозволяє мені урізноманітнити форми уроків, відкриває необмежений простір для фантазії, творчого розвитку моїх учнів.
Мої перші педадогічні знахідки.
ОтветитьУдалитьЯ працюю вчителем зарубіжної літератури та російської мови вже більше року, також являюся класним керівником 9 класу. За час проведений у стінах школи я зробила для себе чимало відкриттів, у більшості-позитивних.
У методиці проведення уроку я намагаюся бути схожою на педегога-новатора Макаренка А.С. Бо вважаю, що одним з головних завдань педагога є допомога учневі у самопізнанні та самореалізації, саме на цих принципах будується мій урок.
Ми живемо у ХХІ ст., у вік комп'ютерних технологій, вік, коли практично кожен учень майстерно володіє персональним комп'ютером. Мені, як учителю літератури доводиться вимагати від учнів читати багато творів та біографій письменників, з програмами Microsoft office дуже легко надавати первісну інформацію про тему у електронному вигляді, це дуже подобається дітям. Я навіть трішки надихаю їх до того, щоб вони виконали моє домашнє завдання.
Працюючи в школі, кожен учитель ставить за мету навчити дітей того, чого вони раніше не знали, або вдосконалити знання. При цьому, на мою думку, педагог творить, як художник, художник, який сам вимальовує картину уроку і знаходить для себе щось нове.
Моєю першою педагогічною знахідкою було використання на уроках ігрових технологій. Адже, у грі розкриваються творчі здібності, без гри немає і не може бути повноцінної дитини. Я жодного уроку не проводжу без елементу гри. Використовую такі ігрові форми взаємодії з дітьми : кросворд, чайнворд, лото, географічне доміно, вікторина, метаграми, анаграми, загадки, шаради, ребуси. Особливо дітям дуже подобаються загадки та кросворди. Інколи на домашнє завдання пропоную знайти загадки, або скласти кросворд за вивченою темою. Дітям це дуже подобається, і в формі гри запамятовують новий матеріал. Для них це гра, а для мене засвоєний матеріал.
ОтветитьУдалить"МОЇ ПЕРШІ ПЕДАГОГІЧНІ ЗНАХІДКИ"
ОтветитьУдалитьПрацюючи в школі, я все частіше помічаю те, що кожне підростаюче покоління має справу з новими досягненнями, проблемами та турботами і першими, хто вказує стежку в іноді незрозумілому, а підчас і ворожому для школяра світі, є звичайні вчителі, які просто зобов’язані, сьогодні, розвивати навички критичного мислення та медіаграмотності і створювати власні освітньо-просвітницькі ініціативи, спрямовані на навчання, розвиток і виховання дітей.
Мої педагогічні знахідки, пов’язані з вирішенням конкретних проблем з якими я стикалась в педагогічному процесі:
1. Проблема оцінювання, адже сьогодні двійкою нікого не налякаєш, окрім батьків. Так само і п'ятірка не стане щастям для відмінника, бо з'явилась для дітей чужа й незрозуміла, дванадцятибальна система.
Рішення проблеми: вдосконалення структури уроку за допомогою організаційних карток, де діти мають змогу самостійно давати оцінку свій роботі, як на кожному етапі уроку, так і за весь урок в цілому.
2. Проблема мотивації навчальної діяльності та дитячих інтересів.
Рішення проблеми: виготовлення скечбуків з різних навчальних предметів, а також на різні теми.
За два роки роботи в школі я навчивися більше розуміти дітей!На уроках фізики прагну активізувати пізнавальну активність учнів,часто ставлю питання,на які немає готової відповіді,питання які вимагають активної роботи,питання які вимагають розвитку критичного мислення.
ОтветитьУдалитьНа уроках фізичного виховання крім розвитку фізичних якостей,прагну виховати колективізм,уміння грати в команді,стримувати емоції.
Чим більше працюю,тим більше впевнююсь,як багато чому ще треба навчитись!Я вважаю що говорити про мої досягнення ще зарано!
Анна Грязнова Паньківська ЗОШ І-ІІ ступенів
ОтветитьУдалитьПеріод адаптації в школі пройшов досить успішно. За це велике спасибі колективу. Проблеми є, але це проблеми повязані з організацією нашої освіти:не вистачає методичної літератури, погані підручники, що не відповідають програмам та мало наочності.
Я вважаю, що успішна адаптація молодого вчителя в сучасних освітніх закладах можлива за наявності у нього умінь:
ОтветитьУдалить- співпрацювати з учнями, учителями, класними керівниками, шкільними психологом, соціальним працівником школи, бібліотекарями, батьківським колективом тощо;
- визначати конкретні навчально-виховні завдання, виходячи із загальної мети виховання з урахуванням вікових та індивідуальних особливостей учнів, соціально-психологічних особливостей колективу;
- вивчати особливості учнівського колективу і особистість окремого школяра з метою діагностики і проектування їхнього розвитку і виховання;
- здійснювати поточне і перспективне планування педагогічної діяльності (навчальної і позакласної роботи з предмета, колективної діяльності учнів тощо);
- спостерігати й аналізувати навчально-виховну роботу, коригувати її;
- проводити уроки і виховні позакласні заходи, використовувати різні форми й методи організації навчально-пізнавальної, трудової, громадської, художньо-творчої, ігрової діяльності учнів, організовувати учнівський колектив на виконання поставлених завдань;
- організовувати й проводити науково-педагогічні, психологічні, фахові дослідження;
- вести етнокультурознавчу просвітницьку роботу серед учнів і батьків;
- самостійно оцінювати якість своєї роботи і власні досягнення, бачити помилки і вміти накреслювати шляхи їх подолання.
Про рівень адаптації молодого вчителя можна судити за такими показниками: характером труднощів у процесі виконання професійних завдань, ступенем вдоволеності роботою, якістю роботи, ступенем самостійності у виконанні завдань, взаєминами з учнями та учительським колективом.
"Мої пеоші педагогічні знахідки"
ОтветитьУдалитьРевенко Вікторія Миколаївна вчитель англійської мови Шапарська ЗОШ І-ІІст.,також класний керівник 5 класу.
Я постійно працюю над підвищення свого фахового рівня, педагогічної майстерності: працюю над самоосвітньою проблемою «Запозичення як один із шляхів поповнення словникового запасу англійської мови», використовую традиційну методику навчання іноземній мові, дотримуючись діалогічного, монологічного, пояснювального та творчого методу. З інтерактивних технологій використовую роботу в парах, групах. На уроках поєдную всі види мовленнєвої діяльності: аудіювання, говоріння, читання та письма. Поряд із цим не ігноруються мовні вправи, що сприяють засвоєнню нормативного мовлення фонетично, лексично і граматично. Широко практикую завдання, які вимагають самостійності, вміння учнів комбінувати матеріал залежно від потреб мовленнєвої ситуації. Використовую ситуативні і тематичні малюнки та картини, схеми, таблиці, роздатковий матеріал для парної та індивідуальної роботи. Добре поєднуються індивідуальні і колективні форми роботи, різні ігри.
Навчаю дітей спілкуватися на іноземній мові, намагаюсь будувати навчання шляхом створення різноманітних ситуацій так, щоб воно було схоже на процес природної комунікації.
«Мої перші педагогічні знахідки»
ОтветитьУдалитьЯ працюю учителем української мови та літератури в Павлівській ЗОШ І-ІІІ ст. лише півроку, тому педагогічного досвіду маю зовсім мало, але з кожним днем відкриваю для себе, як для молодого педагога, щось нове. Ніколи не забуду своїх викладачів-наставників, які говорили, що найефективнішими є ті уроки, на яких використовують різноманітні форми роботи, зокрема, дидактичні ігри . Саме у процесі гри в учнів я намагаюся виробляти звичку зосереджуватися, самостійно думати, розвивати уяву. Захопившись грою, діти не помічають, що навчаються, до активної діяльності залучаються навіть найпасивніші учні. Також на уроках з дітьми ми досить часто граємо у вікторини, розгадуємо кросворди, ребуси і т.д. Саме вони сприяють глибшому засвоєнню вивченого матеріалу, навчають творчо мислити та розвиватися. Отже, на мою думку, моїми першими педагогічними знахідками є поступова переорієнтація з пасивних форм навчання в активну творчу співпрацю учнів з учителем.
"Мої педагогічні знахідки"
ОтветитьУдалитьМи живемо зараз в еру сучасних інформаційно-комунікаційних технологій. Всі використовують різні презентації, відео- аудіо-матеріали. Це дійсно покращує якість уроку. Урок цікавий, наочний, сучасний. Але не треба забувати й про методичні журнали, розроблені вчителями попередниками. На превеликий жаль іх не знайти в інтернеті. А в них дуже багато цікавого і наглядного. Різні вправи, цікаві фізкультхвилинки та безліч головоломок дуже подобаються учням. Окрім цього надається також методична допомога. В журналах наведені приклади ведення психолого-педагогічних щоденників, розробки різноманітніх позакласних заходів, виховних годин, шкільних вечорів тощо. Так. знати нове - необхідно, але не треба забувати й про старе.
Жуль Верн передбачив: «Настане день, коли наука випередить фантазію». Цей час настав. Дійсно ,отримати інформацію, дітям сьогодні не обов’язково сидіти в школі, вони можуть її отримати самостійно в Інтернеті. Але ми маємо памятати,що нове досить часто це давно забуте старе, дуже приємно , що Ви молоді педагоги це памятаєте.
УдалитьДля успішної адаптації молодого вчителя в шкільному соціумі йому важливо знати вікові психологічні особливості дітей, усвідомлювати, що в процесі педагогічного спілкування між учителем і учнями можуть виникати різноманітні нестандартні ситуації.
ОтветитьУдалитьУчитель обов'язково повинен любити предмет, який викладає, оскільки байдужість і формалізм сховати від учнів неможливо. Педагог, що змушений займатися нудною і не цікавою для себе справою, стає млявим, пригніченим, роздратованим. Захоплений учитель прагне виробити в учнів інтерес до свого предмета, прищепити любов до нього.
Період адаптації в школі пройшов досить успішно. За це велике спасибі колективу.
Патріотичне виховання має наскрізно пронізувати весь навчально-виховний, органічно поєднувати національне, громадянське, моральне, родинно-сімейне, естетичне, правове, екологічне, фізичне, трудове виховання, базуватися на національній історії, знанні та відстоюванні своїх прав, виконанні конституційних і громадянських обов’язків, відповідальності за власне майбутнє, добробут та долю країни.
ОтветитьУдалить«Мої перші педагогічні знахідки»
ОтветитьУдалитьНавчаючись в університеті, ми, вчорашні студенти, ще не зовсім розуміємо, чи правильний шлях обрали. І тільки переступивши поріг школи в ролі вчителя, педагога, розумієш, любиш ти свою справу чи ні.
Я працюю вчителем української мови та літератури другий рік. Пам’ятаю себе: заходжу до класу, а переді мною 15 юних енерджайзерів. Стоять, вітаються нібито, а самі в цей час сканують тебе цілком і повністю… Розумієш, що перший урок, який ти проведеш, і вирішить твою подальшу долю. Начебто, все проходить вдало. Перший іспит витримано.
А далі - трудові будні, насичені приємними знахідками та здобутками, першими досягненнями та поразками.За той невеликий проміжок часу, який працюю у школі, я багато чого навчилася. Семінари, які відвідала, відкриті заходи та уроки, що встигла провести, надали неабиякого досвіду. З кожним новим днем, з кожним проведеним уроком, все більше розумієш, що мистецтвом - учити на уроці — і потрібно оволодіти вчителю. Треба поєднувати у собі багато ролей одночасно, бути для своїх учнів і актором, і педагогом, і другом.
Пам’ятайте слова В. Сухомлинського: «Один із секретів педагогічної творчості полягає в тому, щоби пробудити в учителя інтерес до пошуку, аналізу своєї роботи. Хто намагається виявити хороше й погане на своїх уроках, у своїх взаєминах із вихованцями, той уже досяг половини успіху». Тож кожного дня потрібно самовдосконалюватися, шукати нові форми та методи роботи, вивчати можливості кожного вихованця. І тоді, ваша скарбниця з педагогічними досягненнями буде лише поповнюватися.
Бойко Людмила Вікторівна, вчитель початкових класів Курячівської ЗОШ І-ІІІ ст.. "Йдучи на урок я завжди згадую слова Амонашвілі: «Дитина – це сонце, навколо якого мають обертатися всі засоби навчання. Учитель повинен створювати лиш атмосферу, в якій дитина має можливість висловлюватися». А ще чудові слова Івана Франка: «Дітей, їх особисту гідність, їх потреби треба так само шанувати, як і старших, і тільки поводитися лагідно, щиро, розумно, як з рівними, входячи в їх спосіб думання, можна виховувати чесних, щирих, правдолюбних і справді вільних людей». Тому на своїх уроках використовую технології інтерактивного навчання. За допомогою інтерактивних технологій діти вчаться:
ОтветитьУдалить- Доводити свою точку зору
- Слухати інших людей
- Формувати власну думку
- Аргументувати і дискутувати
- Розвивати навички самостійної роботи
Робота в парах дає час подумати, обмінятися ідеями з партнером і потім озвучити свої думки перед класом. Сприяє розвитку навичок спілкування, креативно мислити, вміння переконувати й вести дискусії. Цікаві для дітей технології ситуативного моделювання «Рольова гра», «Програвання сценки». На уроках використовую інтерактивні ігри «Інтерв’ю», «Мозковий штурм». Дітям дуже подобаються нестандартні уроки: урок - подорож, урок - гра, урок – казка.
Інтерактивні технології дозволяють розв’язати одразу кілька завдань: розвивають комунікативні вміння і навички, допомагають встановлювати емоційний контакт між учасниками процесу; змінювати форми діяльності, переключати увагу на основні питання.
Одним із девізів моєї роботи є слова А. Дистерверга : «Мистецтво навчання не в умінні повідомляти, а в умінні збуджувати, будувати, оживляти».
Мабуть,кожен молодий вчитель,переступаючи поріг школи,сподівається реалізуватися в ній як фахівець. Але щоб стати вчителем,носити це горде звання,недостатньо лише одних знань,бо педагогічна праця-це постійний пошук нового,прогресивного,він завжди не лише вчитель,але й уважний учень.
ОтветитьУдалитьСвою педагогічну діяльність я розпочала в Солідарнівській ЗОШ І – ІІ ст. з другого півріччя,тобто я продовжувала ще навчання коледжі і одночасно працювала в школі. Мені довелося викладати українську мову в 5-9 класах. Звісно,що для мене це все невідоме,незнайоме. Я поступово, наполегливо знайомилася з цією роботою. Було дуже важко , але мені подобається працювати в школі ,а ще мені допомогла мій наставник Волченко Лариса Миколаївна , досвідчений педагог , доброзичливе ставлення , вчасна її допомога при підготовці до уроків допомогли мені повірити у власні сили . Ще я дуже вдячна директору школи Козьміній Людмилі Іванівні , яка постійно відвідувала мої уроки і надавала необхідну методичну допомогу. На уроках я намагалася створити комфортні умови навчання , при яких учень відчуває свою успішність, свою інтелектуальну досконалість. Використовувала інтерактивні методи, які мають багато преваг : у роботі задіяні всі учні класу ;школярі вчаться працювати у групі ;створюється « ситуаціі успіху»;формуються навички толерантного спілкування , вміння аргументувати свою точку зору , знаходити альтернативне рішення проблем. Я намагаюсь у своїй роботі застосувати оптимальні інтерактивні технології, які б проектували креативні якості особистості учня: фантазію, натхнення, ініціативу,наявність власної точки зору. Сприяє виробленню вмінь свідомо застосовувати знання на практиці. Організація інтерактивного навчання передбачає моделювання життєвих ситуацій , використання ігор,спільне вирішення проблеми на основі аналізу обставин. Інтерактивне навчання активує емоції,свідомість,що сприяє більш якісному запам’ятовуванню,розвиває емоції інтелект та формує комунікативні навички.
Дуже часто мене запитують,чи не набридла школа і учні? Мені дуже подобається ця професія .Я люблю своїх учнів ,адже коли заходжу до класу, то бачу ,що вони такі різни :за зростом, за кольором волосся,за виразом обличчя .І водночас вони такі схожі , бо бачу завжди цікавість,і кожен з них так хоче ,щоб його похвалили , на нього звернули увагу. Я розумію,яку чудову,потрібну, важливу , але водночас і важку професію я обрала. Знаю,скільки зусиль потрібно прикладати у своїй роботі ,щоб виховати справжню Людину.
"Мої перші педагогічні знахідки"
ОтветитьУдалитьПрацюючи другий рік у школі, зрозуміла, що найефективніше для дітей все сучасне, рухливе та веселе. Саме застосування гри та ІКТ у своїй роботі дають свій результат. На сьогоднішній день, коли світ знаходитися в постійному інформаційному бумі, і кожного разу що - або змінюється дуже важливо бути мобільним і вміти швидко засвоювати, аналізувати та доносити до дітей необхідну інформацію. Саме в молодшому віці дитина стикається з проблемами у спілкуванні, а гра допомагає не тільки сформувати необхідні комунікативні вміння, а й дає плацдарм для подальшого розвитку особистості, її соціалізація та самореалізація в суспільстві. Використання ІКТ також вносить свої позитивні корективи у навчально-виховному процесі. Застосування аудіо-, відео- матеріалів та презентацій набагато урізноманітнюють, роблять цікавими та більш наочними уроки.
Саме застосування гри та ІКТ у своїй роботі, в поєднанні з іншими формами та методами роботи дають можливість урізноманітнювати уроки та відкривати дітям безмежний простір для розвитку.
"Мої перші педагогічні знахідки"
ОтветитьУдалитьВсе життя я мріяла стати вчителем, коли моя мрія збулась, я зрозуміла, що вчитель - це не лише наставник, а й друг, порадник, особливо для учні початкових класів. Через гру, спілкування з ними я зрозуміла, що це найщиріші, найсправедливіші маленькі громадяни України. Я не тільки даю їм знання, виховую їх, а й навчаюся разом з ними. І я вважаю, що кожна людина повинна вчитися у дітей щирості, доброти та легкості у спілкуванні , бо виховуючи дитину, ти виховуєш себе.
На своїх уроках та виховних заходах намагаюсь йти в ногу з часом, використовуючи різні методи та прийоми для розвитку пізнавальної активності школярів.
Я працюю в школі перший рік, за цей час я зробила висновок: «Школа - це майстерня, де формується думка підростаючого покоління, треба міцно тримати її в руках, якщо не хочеш випустити з рук майбутнє.»
ОтветитьУдалить"Мої перші педагогічні знахідки"
В бездонно чистім морі оченят
Я кожен день складаю іспит долі.
Як довго ждать достиглих тих зернят,
Що засіваю на дитячім полі.
О, Господи, якщо ти мені дав
Нести твій хрест, твоє звання Учитель,
Дай сили, творчості, настав,
Дай вміння вберегти й навчити.
Лариса Коваленко
Найперша таємниця творчості вчителя – в конспекті уроку, точніше у підготовці до нього, в якому є єднання вчительської душі з душами вихованців.
Друга таємниця творчості педагога в його відмові йти проторованою стежкою, в його звичці знаходити нестандартні рішення будь-якої проблеми.
Третя таємниця творчості вчителя в його повній свободі вибору форм і методів.
Четверта таємниця – демократизація навчання в поєднанні з високою вимогливістю, турботою про здоров’я дитини.
П’ята таємниця – пробудження і розпізнавання в дітей природної обдарованості.
Шоста таємниця – стимул, стимул і ще раз стимул.
Мабуть, кожен молодий учитель, переступаючи поріг школи, сподівається реалізуватися в ній як фахівець. Але щоб стати вчителем, носити це горде звання, недостатньо лише одних знань, бо педагогічна праця - це постійний пошук нового, прогресивного, він завжди не лише вчитель, але й уважний учень.
1) повинен бути створений обмін досвідом між вчителями однієї спеціальності як у методиці викладання, так і обмін знаннями також. Наприклад, молодий спеціаліст взагалі добре знається на інформаційних технологіях, а вчитель, старший за віком, вірогідно має більший досвід конкретно у підходах до роботи за спеціальністю. І на мою думку цей обмін інформацією повинен відбуватись не просто на відвідуванні/аналізі уроків один одного, а повинна бути взаємовідповідальність за рівень наданих та отриманих педагогами знань.
ОтветитьУдалить2) мабуть одним із найскладніших ключових питань, які пов'язані з рівнем набуття учнями знань - це трикутник відносин та виховання: учні-вчителі-батьки. Дуже часто буває так, що батьки не розуміють що мають нести за собою виховну функцію і перекладають всю відповідальність на вчителів. Я вважаю що це зовсім не повноцінне виховання, бо батьки все ж таки мають більший вплив і більше прав, ніж ми. Наприклад, можна створити той же сайт або навіть краще групу у соц. мережі, де батьки будуть звітувати про перевірку готовності учнів до уроків. Таким чином буде існувати вагомий ланцюг впливу вчителя на учнів. І тоді батьки зможуть поставити оцінку не лише вчителям, як це часто робиться, а й самі собі.
3) часи, які переживає наша країна, дуже складні і насамперед хотілося б створити якісь умови радощів для дітей, увести ''годину релаксації'', на рівні з виховними годинами. Оскільки дитина як губка поглинає в себе все, то наша ціль як педагогів випромінювати, конструювати позитив. І тематика цих годин буте намагатися відповідати інтересам саме дітей.
4) мене цікавлять шляхи реалізації заохочення учнів до участі в олімпіадах. Я, як вчитель, який працює над методичною проблемою, яка полягає у роботі з обдарованими дітьми, звичайно заохочую оцінками, бо олімпіада - це вже творче завдання. Але це не завжди діє. Більшість прагне отримати якусь матеріальну нагороду, а бувають випадки коли деякі конкурси не передбачають ніяких нагород, і тому втрачають сенс в участі. Також вважаю за потрібне нагороджувати просто учасників, щоб не втрачали віру і надію в свої сили. Було б добре створити на рівні району грошовий фонд для підтримки талановитої молоді, бо саме вона є рушійною силою нашого з вами майбутнього.
(Щербак О. С.)
Дуже приємно, що Ви думаєте про роботу з обдарованими дітьми, порушуєте проблему обміну досвідом,наводите власні ідеї розвитку молодих вчителів.Всі вчителі, не лише молоді педагоги мають можливість відвідувати уроки своїх колег не лише в своїй школі , а і у інших навчальних закладах, було б бажання вчитися та спілкуватися.Як стверджував А. Макаренко, «справжнім учителем-вихователем можна стати після роботи в хорошому педагогічному колективі через кілька років». Таку ж думку мав і В. Сухомлинський: «Молодий спеціаліст стає хорошим учителем, перш за все, дякуючи обстановці творчої праці педагогічного колективу й учнівського».
УдалитьБойко Людмила Вікторівна, вчитель 2 класу Курячівської ЗОШ І-ІІІ ст.:
ОтветитьУдалить"Приходячи до школи молодий вчитель почуває себе не впевнено й дещо розгублено. Тому використовуючи досвід педагога – наставника з легкістю минає «пороги» стрімкого й цікавого шкільного життя. Педагогічне шефство, наставництво дає можливість управляти процесом професійного становлення молодого педагога, передавати свої знання, уміння і навички, розвивати їх професійні здібності та формувати власний стиль педагогічної діяльності. Особисто мені, як молодому вчителю, дуже корисні поради моїх вчителів – наставників : - з питань згуртування дитячого колективу та роботи з батьками,взаємовідвідування уроків, виховних заходів обговорення новинок педагогічної, науково – методичної літератури, творчих здобутків досвідчених вчителів дають поштовх для творчого розвитку молодого вчителя.
Хочу побажати всім молодим вчителям не цуратися практичного досвіду вчителів – наставників і вдало поєднувати його з власними теоретичними та практичними знаннями.
Я вважаю, що це є ефективною формулою успіху молодого вчителя в вихованні, навчанні підростаючого покоління українців".
За період роботи в школі я склала для себе декілька порад чи то побажань. Маю думку, що вони стануть при нагоді і моїм колегам.
ОтветитьУдалитьПорада перша: не вважай школу місцем, не зовсім гідним застосування твоїх видатних здібностей, місцем, куди тебе як би заслали. Школа не має потреби у твоїй полегкості. Так, вона тебе чекає, і, можна сказати, з розкритими обіймами, вона хоче, щоб ти в ній був, але в неї є достоїнство. І це достоїнство - діти. Тому не треба дивитись на школу спогорда, не треба робити їй послугу.
Друга порада: знайди себе, свій образ. Учитель індивідуальний, інакше не може бути й мови про творчість. Це не виключає наслідування, особливо спочатку. Навпаки, придивляйся до майстрів. Бери на озброєння те, що тобі здається твоїм, що тобі до вподоби.
І потім, хто сказав, що вчитель створює свій образ раз і назавжди? Маяковський писав про художника Келіне: «Кращий учитель. Твердий. Мінливий». Образ - не схема, а жива особа. У будь-якому випадку він має бути твоїм і він мусить бути живим, а не маскою.
Порада третя: не замикайся у своєму вчителюванні. Якщо вчитель - тільки вчитель, це нудно. Грай на гітарі, співай, пиши вірші, грай у волейбол, ходи в гори, збирай марки, бувай у театрі та на виставках. Розширюй коло друзів і знайомих. Спілкуйся з найрізноманітнішими людьми. Люби життя в різних його проявах.
Тому моя четверта порада: пам'ятай про комплексний характер учительської праці. Усе має значення, усе потрібне: й ерудиція, і методика, і позакласна робота, і психологія спілкування, і любов до дітей, і дисципліна. Не треба це розділяти, це все взаємозалежне.
П’ята порада - будь щасливим. Правда, це більше схоже на побажання, ніж на пораду. Тоді я скажу так: будь оптимістом! Вір! Жахливо, коли вчитель не бачить нічого хорошого ані в сьогоденні, ані в майбутньому. Створюй плани, нехай іноді нездійсненні, але конструктивні.
Шоста порада: може видатись банальною: будь чесним і правдивим. «Подумаєш, - скажеш ти, - я сам це учням щодня кажу». І дарма. Щодня це казати не треба. Сказав один раз, і вистачить. Але так, щоб діти тобі повірили. Діти дуже високо цінують чесність. «Так нечесно», - це вкрай негативна оцінка. Хоча суцільно і всюди вони хитруни та брехуни. Скажу відверто: я теж іноді брешу. Не обманюю принципово, а так... прибріхую для красоти.
Порада сьома: теж не нова: цінуй гумор у спілкуванні з учнями. Якщо ти сам, як кажуть, не блищиш дотепністю, цінуй гумор в інших. Не бійся смішного, не бійся бути смішним сам: бувають зовсім безневинні й необразливі смішні ситуації. Інша справа, якщо над тобою сміються постійно, якщо ти взагалі смішний - це все!..
Порада восьма: будь природним, не прикидайся, не намагайся здаватись розумніше та краще, ніж ти є. Даремно: діти тебе все одно розкусять.
Порада дев'ята: виникає з восьмої: не уявляй про себе більше того, що ти є насправді. Знай собі ціну й будь скромним, не втрачаючи достоїнства. Не треба здаватись, треба бути.
Молодий учитель чимось нагадує учня-першокласника, який ось тільки переступив поріг школи і потребує допомоги. Звичайно, серед першокласників є різні діти за рівнем навчання, різні за характером, за світоглядом. І все це залежить від багатьох чинників, а не від однієї: від активності учня, від його волі, від жаги до навчання, терпіння, інтелігентності, які йому прищеплюють вчителі, батьки та більш сильні за рівнем знань учні. Тому, перш за все, я хочу порадити молодим педагогам, бути активними, слідкувати лише за своєю роботою, а не оглядатися на інших учителів, не порівнювати свої досягнення, втрачаючи віру у свої сили, поважати інших та вимагати поваги до себе, бути відповідальними, не боятися ставити запитання, бо чим швидше ви опануєте надані навички, тим швидше ви зможете заявити про себе як про особистість, тоді і легше буде ваш педагогічний шлях, і як найшвидше ви будете цим шляхом рухатись.
ОтветитьУдалитьСеред усіх цікавих, на мій погляд, рис, які можуть стати у пригоді молодому вчителю, особливим я вважаю вміння знаходити головне у списку тих питань, що нас турбують, а також вміння конструювати в правильному порядку ланцюжок з цих питань.
Також не менш важливим є початок будь-якої справи. Не бійтеся починати, бо саме початок роботи фокусує на неї ж всю вашу увагу. Не обов`язково що ваш проект має вписатися в один день кропіткої праці, бо найчастіше саме з цієї причини люди не хочуть починати виконувати довготривалі завдання. (Щербак О. С.)
Всі ми, молоді вчителі, переступаючи поріг школи, ще глибоко не осмислюємо те відповідальне завдання, яке покладено на наші плечі: навчити великому та вічному.
ОтветитьУдалитьМине час… професійна адаптація забезпечить плідну працю молодого вчителя в школі, а для того, щоб адаптаційний період пройшов успішно та швидше, потрібно допомогти спеціалісту самореалізуватися, він потребує психологічної і професійної допомоги як з боку дітей, так і педагогічного колективу.
На мою думку, учитель має бути, насамперед, вихователем, провідником учня у велике та незвідане самостійне плавання. Його головні завдання: розвиток особистості та підготовка до життя в суспільстві.
Сучасній школі потрібен: по-перше, учитель-професіонал, який є творчою особистістю, здатною до самонавчання, самовдосконалення та саморозвитку. По-друге, учитель-дослідник, який постійно шукає, аналізує, випробовує найраціональніші шляхи, умови, методи навчання та виховання.
Не приховуйте від дітей свого доброго ставлення, але пам'ятайте: серед них ніколи не повинно бути особливого місця для «улюбленців». Зробіть все для того, щоб в кожній дитині побачити здібності, відкрити їй її саму і розвивати в ній те приховане, про що вона і не підозрює.
Бути вчителем – це не так просто, як здається на перший погляд. Тож несіть дітям добру енергію і завжди пам'ятайте, що “учень — це не посудина,
яку необхідно наповнити, а факел, який треба запалити”.
"ПОРАДИ МАЙБУТНІМ МОЛОДИМ ВЧИТЕЛЕМ"
ОтветитьУдалитьНе боятися вчитися у своїх колег, в учнів, на семінарах і курсах, із книжок та журналів.
Відвідувати уроки своїх колег, особливо в тих класах, де справи кепські. У такий спосіб, можна знайти відповіді на багато нагальних запитань.
Готуватися до кожного уроку творчо, придумуючи щоразу щось цікаве.
Не замикайся у своїй учительській діяльності. Грай на гітарі, співай, грай у волейбол, іди в гори, збирай марки, ходи в театр і на виставки. Розширюй коло друзів і знайомих. Спілкуйся з різними людьми. Ти повинен бути цікавим дітям, адже цього не буде, якщо будеш зосереджений лише на самому собі. Захопленість, різноманітні інтереси потрібні вчителеві не просто так, самі по собі, а у зв'язку з особливістю його професії.
Цінуй гумор у спілкуванні з дітьми. Не бійся смішного, не бійся бути смішним сам: веселі ситуації бувають досить часто. Гумор повинен бути природним і своєчасним. Будь-якою ситуацією на уроці, навіть комічною, учитель повинен володіти.
Поради молодому вчителеві!!!
ОтветитьУдалитьМолоді вчителі перед початком соєї праці дуже не впевнені у собі і тому в них виникає купа запитань ,таких як :чим зацікавити учнів?як поводиться в нестандартних ситуація?як почати урок?
І тому,я б хотіла додати декілька порад ,які б можливо, допомогли молодому вчителі швидше адаптуватися до подальшої праці.
Любити свою роботу й учнів, яких вам довірили навчати й виховувати;
Готуватися до кожного уроку творчо, придумуючи щоразу щось цікаве.
Не дискредитувати свій авторитет – він повинен бути незаперечним;
Посміхатися, особливо працюючи зі слабкими учнями;
Постійно стежити за своїм мовленням;
Бути добрим, але не добреньким; вимогливим і чесним щодо всіх учнів;
Постійно дізнаватись щось нове із книг, журналів, телебачення, Інтернету; якнайбільше розповідати учням на уроці, не боючись, що вони не зрозуміють;
Крім традиційних форм роботи, використовувати сучасні технології, не забуваючи про досвід учителів-новаторів, ноу-хау в роботі;
Працювати під гаслом “Класна робота в зошиті учня не повинна мати помилок”;
Розвивати в собі важливу якість – вислуховувати учня до кінця, не підказуючи, не підводячи учня до правильної відповіді підказками;
Не давати учням контрольних робіт, знаючи, що половина класу не впорається;
Не демонструвати свою любов до окремих учнів;
Пробачати витівки, не нагадувати наступного дня учневі про те, що трапилося;
У жодному разі не висловлюватися про колег погано, не критикувати їх у присутності учнів;
Співпрацювати із батьками як помічниками у роботі, не скаржитися їм принагідно на їх дітей;
Одягатися ошатно, зі смаком, частіше змінювати робочий костюм;
Намагатися працювати без негативних оцінок, адже такі оцінки вчитель ставить самому собі за невміння навчити;
Не боятися брати участь у різноманітних конкурсах;
Знати, чого вчити та як найкраще вчити;
Завжди відстоювати своїх дітей, а не сварити їх привселюдно – це ваші діти, а ви – їхня шкільна мама;
Ніколи не дозволяти дітям пліткувати про батьків, і самому також не сварити батьків при дітях;
Пам’ятати, що кожний з учнів – це унікальна й неповторна особистість;
Не забувати, що учень – не “чистий аркуш паперу”, а особистість, яка має власний життєвий досвід, свої погляди й особистий досвід у вигляді емоцій, почуттів, переживань.
Пам'ятка молодому вчителю фізики. 1.Добре знай можливості кожного учня.
ОтветитьУдалить2.Вступаючи в контакт з дітьми, не варто будувати стосунки з ними за принципом „згори вниз".
3.Частіше усміхайтесь.
4.Плануючи свої перші уроки, подумай, як повинні поводитися учні на уроці, які звички культурної поведінки потрібно виховувати.
5.Важливе завдання вчителя - завбачити основні типові ситуації, які найчастіше виникають на уроці.
6. Вчися вислуховувати учнів до кінця навіть тоді, коли вони відповідають неправильно.
7.Основне призначення оцінки - правильно визначити результати навчання учнів, засвоєння ними знань, умінь та навичок.
8. Вчіться вислуховувати учнів до кінця навіть тоді, коли, на вашу думку, вони помиляються чи у вас обмаль часу.
9. Наполегливо оволодівай навичками самоаналізу уроку.
Поради молодому вчителеві математики
ОтветитьУдалить1. Перед уроком перевірте, чи все потрібне на місці, чи немає зайвих предметів біля дошки, чи чисто в класі.
2. Раціонально використовуйте кожну хвилину уроку.
3. Не витрачайте багато часу для перевірки домашнього завдання. Використовуйте різні форми перевірки. Вводьте систему взаємоперевірки.
4. Поясніть учням мету, завдання уроку.
5. Коли пояснюєте новий матеріал, намагайтеся вичленити проблеми, пропонуйте учням вирішувати їх самостійно.
6. Не спішіть виправляти помилку учня, краще, якщо її виправлять однокласники.
7. Намагайтеся організувати самостійну роботу учнів на уроці: пропонуйте їм більше писати, розв’язувати приклади.
8. На уроці кожен учень має бути на виду, до кожного шукайте індивідуальний підхід.
9. Під час використання технічних засобів навчання, комп’ютерної техніки, наочності не марнуйте час, намагайтеся використовувати засоби навчання ефективно.
10. Під час організації самостійної роботи, усних відповідей не квапте учнів.
11. Використовуйте всі наявні можливості для реалізації принципів розвивального навчання.
12. Звертайте увагу на виховні аспекти уроку: працездатність, бережливість, зібраність.
13. Домашнє завдання потрібно давати з поясненнями, до дзвоника. Не затримуйте учнів після дзвоника. У 1-7 класах обов’язково проводьте фізкультхвилинку в середині уроку.
14. Пам’ятайте: кожний урок не повинен бути схожим на попередній.
"ПОРАДИ МАЙБУТНІМ МОЛОДИМ ВЧИТЕЛЯМ"
ОтветитьУдалитьКоли приходиш працювати в школу, то ти ніби починаєш заново вивчати шкільну програму разом з учнями. Тому я б хотіла дати такі поради майбутнім молодим вчителям, коли вони почнуть свою педагогічну ниву:
1. Завчасно з’ясуйте, у якому кабінеті відповідно до розкладу ви маєте проводити заняття, особливо коли це пов’язано із замінами уроків.
2. У кожному класі виберіть собі помічників, які під вашим керівництвом готували б до уроків необхідне навчальне приладдя.
3. Під час перерви підберіть усі матеріали, потрібні вам для конкретного уроку, компактно складіть їх.
4. Оглянувши себе перед дзеркалом, після першого дзвоника на урок виходьте з учительської та прямуйте до класу
5. Дайте змогу всім учням зайти до класної кімнати.
6. Журнал, зошит, підручник тримайте в лівій руці, а правою відчиняйте двері. Ви маєте з’явитись в отворі дверей у повний зріст. Не обертаючись, правою рукою за своєю спиною зачиняйте двері.
7. На вашому обличчі має бути вираз задоволення і ледь помітна посмішка: ви раді зустрічі з вихованцями.
8. Упевненою ходою ідіть до робочого стола, дві-три секунди уважно оглядайте клас, щоб охопити поглядом усіх учнів і психологічно налаштувати їх на навчальну діяльність.
9. Зайшовши до класу, не забудьте привітатись.
Пам'ятки підготовки вчителя початкових класів
ОтветитьУдалить1. Ретельно готуватися до кожного уроку
Наскільки не здавалися б Вам легкими і простими уроки початкового шкільного навчання, Ви все ж таки поставте собі за обов’язкове правило не проводити жодного уроку без попередньої підготовки: (така підготовка) необхідна для того, щоб кожний урок був не лише простим за змістом, зрозумілим і точним за викладом, але й викликав... інтерес новизною (використовуваних) методів, планом (викладу) та (ретельною) розробкою (окремих) деталей (уроку). Пам’ятайте, що кожний урок, незалежно від (його) змісту, має свою особливу методику (викладання), і Ви, виходячи із загальних положень дидактики, завчасно розробіть цю методику.
2.Обрати основні питання які треба вирішити на уроці.
Готуючись до уроку, вирішіть для себе наступні основні питання: а) чого Ви будете навчати дітей на уроці, тобто чи у всіх деталях цілком зрозумілий для Вас самих матеріал уроку; б) як Ви будете вчити, тобто якими засобами і способами, прийомами і посібниками полегшите учням сприйняття і засвоєння (навчального матеріалу); в) які вправи Ви використаєте для кращого засвоєння та запам’ятовування учнями (навчального матеріалу).
3. Чим слід керуватися, визначаючи об’єм (навчального матеріалу)? Визначаючи об’єм (навчального матеріалу), враховуйте його трудність та зіставте (цей матеріал) з розумовими силами учня середніх здібностей, (та) з рівнем розумової (в даний час) енергії учнів, (яка) найбільш сильна на початку дня і загалом після відпочинку...
4. Що вчителю слід зробити для надання уроку зв’язності і послідовності? З метою встановлення у свідомості учнів внутрішнього зв’язку між отриманими раніше і засвоєними новими знаннями, завчасно з’ясуйте ці зв’язки для себе, щоб не відчувати труднощів у наближенні нового навчального матеріалу до раніше засвоєного учнями.
5. Про що слід насамперед пам’ятати вчителю при підготовці до уроку? Все, що Ви визначили для дослівного запам’ятовування учнями, вивчіть (напам’ять) спочатку самі. Питання, відповіді і розв’язки, які важко запам’ятати, завчасно запишіть у свою записну книжку.
6. Яким повинен бути (навчальний) матеріал для самостійного засвоєння учнями? Матеріал для самостійного засвоєння учнями... повинен бути... посильним для учнів, сприяти зміцненню тих знань, які вже засвоєні ними на уроках..., а також... сприяти виробленню в дітей навичок навчальної діяльності.
Загальні правила:
1. Забезпечувати всебічний розвиток особистості молодшого школяра.
2. У засвоєнні предметних знань, умінь і навичок спиратись на сформовані в дітей до школи пізнавальні вміння, розвинені психічні процеси.
3. Процес навчання будувати на осмисленні та усвідомленні знань, на оптимальному поєднанні репродуктивного та творчого підходів до формування предметних умінь.
4. Спиратись тільки на досягнутий рівень розвитку дітей; не вважати непов-ноцінним той рівень досягнень деяких дітей, який не відповідає віковим стандартам.
5.Поступово урізноманітнювати й ускладнювати форми, методи та прийоми роботи з учнями, структуру уроків.
6. Систематично формувати, закріплювати та розвивати в учнів уміння та навички виконувати домашні завдання, навички самостійної навчальної праці.
7 Розвивати мислення, пам'ять, увагу.
8 Проводити навчально-виховну роботу на доступному для учнів, але до¬статньо високому рівні труднощів для оптимального використання та розвитку їхніх сил і можливостей.
9 Розвивати творчі здібності учнів.
10 Оптимально розвивати, розширювати й ускладнювати вимоги до учнів.
11 Психологічно готувати учнів до переходу на предметну систему навчання, підтримувати тісний зв'язок з учителями старших класів.
Поради майбутнім молодим вчителям
ОтветитьУдалить1. Не намагайтеся дати якомога більше знань, навчіть краще здобувати їх;
2. Дбайте не тільки про оцінки, а в першу чергу про паростки творчості;
3. Вчасно помічайте, виявляйте приховані творчі і розумові здібності дітей;
4. Задіюйте не стільки розум, скільки почуття учнів, емоційно надихайте дітей на створення власних текстів;
5. Зосередьте увагу на відборі оптимальних та ефективних завдань, враховуючи вікові особливості школярів;
6. Шукайте такі завдання, які б пробуджували дитячі душі до творчості, заохочуйте дітей шляхом постійного тренування, творчими вправами, спрямованими на розвиток допитливості, гіпотетичного мислення, фантазії, уяви
7.Для творів добирайте теми, які порушують актуальні проблеми, дають можливість висловитися;
8.Завдання для творчих робіт давайте у кількох варіантах, щоб учень мав змогу вибирати;
9. Створюйте проблемні ситуації, що вимагають пошуків альтернативи, прогнозування;
10. Під час опрацювання програмового матеріалу залучайте учнів до творчої пошукової роботи з використанням випереджувальних завдань;
11. Допомагайте учням повірити у свої сили;
12. Не повчайте відкрито, не критикуйте строго, а лише тактовно давайте поради;
13. Помічайте навіть незначні досягнення учнів, підкреслюючи їхню оригінальність, важливість.
Пам'ятка молодому вчителеві
ОтветитьУдалить1. Вивчайте можливості кожного майбутнього вихованця.
2. Вступаючи в контакт з дітьми, не варто будувати зверхні взаємини з ними.
3. Частіше всміхайтеся.
4. Плануючи свої перші уроки, подумайте:
- як учні мають поводитися на уроці, які звички культурної поведінки для цього слід спеціально виховувати і які з уже наявних треба закріпити.
Пам’ятайте: якщо педагог не виховує в учнів певної системи корисних звичок, то на їхньому місці найчастіше виникають звички шкідливі. З перших уроків виробляйте у вихованців певний стереотип поведінки, формуйте позитивні навички.
- які види робіт будуть використані й виконані учнями на уроці, що необхідно зробити для того, щоб завдання вони виконували технічно грамотно, яка спеціальна підготовка для цього потрібна.
Пам’ятайте: більшість різних порушень на уроці відбувається через недостатню завантаженість учнів корисною, цікавою роботою. Особливо важливими є два елементи: чого вони навчаються, виконуючи ті чи інші завдання, та до чого привчаться в процесі цієї діяльності.
5. Важливе завдання вчителя – передбачити ситуації, які виникатимуть на уроці.
Пам’ятайте: помилці легше запобігти, ніж виправити її.
6. Вчіться вислуховувати учнів до кінця навіть тоді, коли, на вашу думку, вони помиляються чи у вас обмаль часу.
Пам’ятайте: кожен вихованець має знати, що ви його вислухаєте.
7. Пам’ятайте: основне призначення оцінки – правильно визначити результати навчання учнів, їхні навчальні досягнення, динаміку зміни успішності.
8. Без вимог педагога неможлива організація навчальної та суспільно корисної діяльності учнів. Здебільшого протягом 45 хвилин уроку вчитель ставить перед своїм вихованцями близько 100 вимог.
9. Наполегливо оволодівайте навичками самоаналізу уроку.
Пам’ятайте слова В.Сухомлинського: «Один із секретів педагогічної творчості й полягає в тому, щоб збудити в учителя інтерес до пошуку, до аналізу власної роботи. Хто намагається розібратися в хорошому й поганому на своїх уроках, у своїх взаєминах з вихованцями, той уже досяг половини успіху».
10. Однією з важливих умов досягнення педагогічної творчості є вміння глибоко аналізувати весь комплекс як своєї навчально-педагогічної діяльності, так і діяльності своїх колег, оцінювати різноманітні аспекти шкільного життя, здійснювати творчий пошук шляхів подолання труднощів у спілкуванні.
Рекомендації щодо підготовки молодого вчителя до уроку
1. Вчитайтеся в розділ програми, який потрібно вивчити на даному уроці, а в деяких випадках – і в пояснювальну записку до програми.
2. Вивчіть матеріал цього розділу, питання, теми.
3. Сформулюйте задум уроку, дайте відповідь на запитання, якого б ви хотіли досягти в результаті його проведення, сформулюйте мету уроку (навчальну, виховну, розвивальну).
4. Уявіть колектив даного класу, уявно намалюйте конкретних учнів. Уявіть психологію цих учнів, використовуючи мистецтво педагогічного перевтілення, намагайтеся накреслити їхні дії на шляху до досягнення мети.
5. Виберіть з усього арсеналу методичних прийомів найоптимальніші для даного матеріалу і для даних учнів.
6. Зіставте обрані прийоми зі своїми можливостями, змоделюйте свої дії на даному уроці.
7. Продумайте структуру уроку й зафіксуйте все знайдене в плані-конспекті.
8. Підготуйте наочні й навчальні посібники, не забудьте підготувати й перевірити справність ТЗН, комп’ютерної техніки.
9. Повторіть подумки або вголос вузлові елементи плану, продумайте непередбачені обставини, знайдіть і зафіксуйте запасні варіанти.
10. Спитайте себе: «Чи готовий я до уроку?»